Инфлацията в еврозоната продължава своя устремен спад и отбелязва 2-годишно дъно. Това отчете финансистът и икономист Юлиан Войнов в последния си анализ, публикуван във Facebook, в който обяснява и какви ще са последствията за България от това понижение, а именно:
„Инфлацията в еврозоната продължава своя устремен спад и отбелязва 2-годишно дъно, достигайки ниво от 2,9% през октомври, което представлява спад с 1.4 пункта от 4,3% месец по-рано. Но най-важното е, че отчетената инфлация е по-ниска от очакваната от икономистите 3,1%. Това, разбира се, не е най-доброто развитие за България, защото може да затрудни изпълнението на инфлационния критерий за влизане в еврозоната, но от друга страна може да станем свидетели на доста по-бърз спад у нас (най-вероятно), отколкото в еврозоната.
Разбира се, основният индекс на потребителските цени в еврозоната – този, който изключва храните и енергията, намалява сравнително по-бавно, като се забавя до 4,2% през октомври от 4,5% предходния месец.
Това развитие на ценовото напрежение в еврозоната обаче показва, че там дезинфлационните процеси имат много ясно изразен тренд и всякакви прогнози и очаквания за последващо вдигане на лихвените равнища, които между другото ЕЦБ остави без промяна миналата седмица, са общо взето непремерени брътвежи, които нямат нищо общо с действителността.
Цикълът на повишаване на лихвите приключи, а оттук нататък следва единствено тяхното намаление през следващата година, като въпросът е кога, а не дали и определящият фактор ще бъде скоростта на забавяне на европейската икономика, включително и тази на България.“