Днес честваме Деня на народните будители. 1 ноември е официален празник в България и на него почитаме делото на нашите просветители, книжовници и революционери.
Първоначално в Деня на народните будители са се почитали тези от времето на Възраждането и Освобождението на страната, но впоследствие обсегът му се разширява. Така празникът вече обхваща и културни дейци и личности, които със своето дело са дали съществен принос за развитието на обществото ни. Традиционно на днешния ден в различни градове на България се организират шествия.
Празникът се отбелязва официално от 1922 година. Има прекъсване между 1945 и 1992 година.
Самото отдаване на почит към българските будители датира още от времето на Просвещението, което дава много сериозен тласък в национално-освободителното движение в България. След него нашите сънародници осъзнават ролята на просветителите и революционерите и разбират колко е необходимо да има значително отбелязване на тяхното дело. По онова време най-често на тях са били кръщавани улици, площади и читалища.
Впоследствие 1 ноември официално е обявен за ден на отдаване на почит към българските будители. Тогава по-стар стил този празник е бил на 19 октомври.
По традиция на днешния ден почитаме делото на просветителите от периода на Ранното възраждане. Той съвпада именно с Просвещението в България. Почитаме делото и на хората от периода на освободителните борби и Априлското въстание, както и творци и политически дейци, които с делата си са дали своя принос за културния възход на нашия народ, включително и в периода след 3 март 1878 година.
Сред имената на най-почитаните народни будители са: Неофит Рилски, Васил Левски, Христо Ботев, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Иван Вазов, Паисий Хилендарски и много други.