Какво представлява диабетът? Диабетът е хронично заболяване, при което панкреасът не произвежда достатъчно инсулин и/или е нарушено действието на инсулина. Тези нарушения водят до повишаване на кръвната захар.
Чрез храната човек си набавя необходимите му градивни елементи и енергия. Основният източник на енергия за организма е глюкозата. При разграждането на богатите на въглехидрати храни в стомаха се отделя глюкоза. Попадайки в кръвта, тя достига до всички органи и се превръща в енергия, необходима за функционирането им. Част от глюкозата се съхранява в организма като резервни субстанции, които се превръщат в кръвна захар при гладуване и в периодите между храненията.
По темата разговаряме с еднокринолога д-р Диляна Стоянова от голяма многопрофилна болница в Бургас. Тя обясни пред Искра.бг типовете диабет:
„Захарният диабет основно се раздяла на два типа – Захарен диабет тип 1 и Диабет тип 2. Захарен диабет тип 1 е характерен за по-младата възраст. Той се дължи на невъзможността на организма да произвежда инсулин. В тези случаи, съответно има повишаване на кръвната захар със съответните симптоми, които се развиват остро, бързо и драматично. Хората със захарен диабет в кратък срок от време губят много килограми, имат силно изразена сухота в устата и приемат голямо количество течности. Впоследствие се появява отпадналост, ацетонов дъх от устата, световъртеж, общо неразположение.“
„При тях лечението е изцяло с инсулин, който да замести нормалното инсулиново производство чрез поне четирикратно му поставяне. За първи тип захарен диабет инсулиновата терапия е единственият вариант за лечение. Но медицината доста бързо се развива и дава възможност на пациентите, освен да си поставят четирикратно чрез убождане на инсулин – преди хранене и преди лягане, да използват инсулинова помпа. Това е устройство, което има съответните индивидуални настройки според самия пациент и подава инсулина самостоятелно, след предварително настройване спрямо начина на живот на човека. Тук няма право на никакъв друг вид медикаменти – инжекционни или таблетни“, посочи д-р Стоянова. Тя обясни и за Диабет тип 2:
„Този тип е по-характерен за възрастните хора и за хората с повишено телесно тегло. Тук имаме нормално производство на инсулин от панкреаса. Проблемът е, че не може да се усвоява от клетките, когато се случи този процес, организмът започва да произвежда повече и се нарушават фазите на производство на инсулин. Има достатъчно, но просто не може да влезе в клетката и да повлече със себе си глюкозата и да я поддържа нормална. Тук по-скоро няма изразени симптоми. Хората откриват този проблем случайно, при контролни и профилактични изследвания, тъй като тук се поддържа кръвна захар, която не е чак толкова висока и не води до ясни оплаквания. Пациентите може да се имат общи, като неразположение, дискретна сухота в устата, а при някой има инфекции. Тези инфекции са изразени с генитален сърбеж или пикочните пътища.“
„Тук лечението основно е със таблетни или инжекционни, но не инсулинови лекарства, тъй като целта на лечението е да се подобри усвояването на инсулина, който се произвежда нормално в оргазма. За втория тип диабет обаче лечението е с таблетки, които са неинсулинови инжекционни или таблетни, при която диабета е с много голяма давност в порядък от 10-15 години. Контролът не е добър и използваме инсулин при втори тип диабет“, посочи специалистът в областта.
Ендокринологът подчерта, че има и други типове диабет, свързани със синдроми заболявания, които са обект на по-специализирани изследвания.
Усложненията при диабета са свързани със засягане на кръвоносните съдове – големи и малки. При засягане на големите кръвоносни съдове – диабетна макроангиопатия, и това засяга основно кръвоносните съдове, снабдяващи сърцето, мозъка и крайниците. По думите на ендокринолога те се изявят с инфаркт, инсулт или запушване на кръвоносен съд на крайник с последваща ампутация, ако не може запушването да се излекува без оперативно лечение.
„Страдат и малките кръвоносни съдове. Това е диабетната микроангиопатия, където има увреждане на очите, бъбреците и на периферните нервни окончания. Това представлява загуба на зрение, на бъбречна функция с последваща хемодиализа и така наречената диабетна полиневропатия, при която пациентите имат нарушено усещане по крайниците, т.е. не могат да разпознаят топло-студено, имат изтръпвания, когато ходят боси им стават рани, които не усещат“, обясни д-р Стоянова.
Медикът съобщи за притеснителна тенденция при диабетно болните. По думите й броят на диабетиците се увеличава в пъти повече от прогнозите, направени от Световната здравна организация /СЗО/ и Международната организация за борба с диабета. Прогнозите се правят за следващите 10 години – каква ще бъде честотата на заболеваемост.
„В момента сме достигнали честотата, прогнозирана за 2045 година. Основната причина се счита за установяването на захарен диабет тип 2, тъй като има една пандемия от затлъстяване. Когато имаме едно наднормено тегло, едно затлъстяване, тогава всъщност страда точно това усвояване на инсулина и поради проблеми с панкреаса или черния дроб, се случва изявата на захарния диабет. Самото затлъстяване е вследствие на неправилно хранене и застоял начин на живот“, категорична е ендокриноложката.
По думите на д-р Стоянова превенцията за захарен диабет трябва да започне от ранна детска възраст, като родители, учители и общество работят с децата в определена насока. Според нея трябва да се наблегне на правилното хранене и спорта. На подрастващите е необходимо да се обясни вредата от сладки и тестени неща, както и всички вредни храни. Част от превенцията е и редовното проследяване на кръвната захар в различна възраст.