Министър Попов: Чрез COP 28 България става разпознаваема на картата на климатичната дипломация

0
45
Министър Юлиян Попов
Министър Юлиян Попов. Снимка: МОСВ

За първи път България ще участва със собствен щанд на предстоящата Конференция на ООН за климатичните измененияCOP 28, която ще се проведе между 30 ноември и 12 декември в Дубай. Предвижда се на щанда да бъдат представени родни компании от различни сектори, финансиращи институции, местни власти и учени. Според екоминистъра Юлиян Попов по този начин държавата ни ще застане на картата на климатичната дипломация и ще получи възможност постиженията ни да бъдат признати.

Конференциите на страните по Рамковата конвенция на ООН за промяната на климата стават все по-важни на глобално ниво. Те са кулминацията на тежък, едногодишен преговорен цикъл, в рамките на който преговорните екипи преговарят изключително интензивно.

„За България е особено важен начинът, по който страната ще се представи“, смята министър Попов, добавяйки, че според него българският бизнес ще получи възможност да покаже в Дубай своята дейност и своите постижения.

Европейският съюз /ЕС/ е лидер в политиката, свързана с измененията на климата и предотвратяване на негативните последствия, причинени от парниковите газове.

„Целта на ЕС, и България като част от него, е да въвлече всички останали държави в тази политика“, уточни Силвия Рангелова, директор на дирекция „Координация по въпросите на ЕС и международното сътрудничество“ в МОСВ.

В света на климатичната политика се води ожесточена конкуренция, в която за момента печели Китай, следван от САЩ, и едва след това се нарежда Европа. Климатичната политика има и голямо влияние върху дейността на компаниите, както и върху функционирането на градовете, каза министър Попов и даде пример със София и Габрово, които са единствените два български града, присъединили се към инициативата на Европейската комисия да станат климатично неутрални до 2030 г.

България търси признание, разпознаване на реалните постижения, които в голяма степен са в рамките на бизнеса. Пример за това е така нареченият Варненски клъстер, формиран от „Солвей Соди“, „Агрополихим“ и „Девня цимент“ – големи предприятия, които се стремят към въглеродна неутралност и работят заедно. Още един пример е Тракия икономическа зона, която от пет години работи по тази концепция и се е дефинирала като въглеродно неутрална – единствената икономическа зона от този тип в ЕС. Друг пример е българската соларна индустрия, която е, може би, номер едно в ЕС по изграждане на индустриални соларни инсталации извън границите на страната, обясни министър Попов.

Кандидатурата на страната ни за домакинство на следващата конференция COP 29, най-вероятно няма да успее заради съпротивата на Русия, но въпреки това България е предложила идеята за така нареченото събитие „Distributed COP“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments