Какви грешки най-често се допускат при лечението с антибиотици и защо се придобива резистентност към медикаментите – това коментираха педиатърът Александър Атанасов и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на „NOVA“.
Според доцент Кунчев от години в световен мащаб няма нови антибиотици, като същевременно бактериите се научавали да се справят с антибиотичното лечение. В случай, че бактерията придобие резистентност и влезе в човек, то проблемът се крие именно в бактерията. По думите му често подобна устойчивост притежават стрептококите, стафилококите и ешерихия коли.
Допреди около 3 години България се намираше в златната среда по резистентност към медикаменти в Европа, коментира още доц. Ангел Кунчев, посочвайки, че след COVID пандемията и прекомерната употреба на антибиотици държавата ни се е изстреляла на предните места, заедно с Гърция и Полша.
Изключително важно е човек да не прекъсва лечението си и да не променя схемата дори и да се е почувствал по-добре, призова главният държавен здравен инспектор. Той обясни, че в противен случай бактериите не са убити и изграждали резистентност.
„Много често у дома има някакъв антибиотик и решаваме да го вземем, за да се оправим по-бързо. Налице е прекомерна и неправилна употреба. Важно е лекарствата да не се изхвърлят навън, а да се изхвърли на правилните места, защото иначе отиват в почвата и водата. Трябва да спазваме тези правила, ако искаме да не стигаме дотам да не може да лекуваме елементарни инфекции“, каза още той.
Същевременно Атанасов призова за контрол и продължаващо дипломно обучение на медиците кои антибиотици, кога се използват, какво е вирусна и какво е бактериална инфекция.