Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов обсъди международния опит в управлението на мостовете с проф. Божидар Янев – българин, роден и учил в София, който 30 г. е отговарял за управлението на мостовете на американския град Ню Йорк.
„Управлението на мостовете трябва да стане съществена част от Стратегията за развитие на пътната инфраструктура до 2030 г. Наложителни са промени в нормативната уредба, свързана с проучване, обследване и оценка за експлоатационната годност, и проектиране на пътни и железопътни мостове. Довършваме и процеса по дигитализиране на данните за мостовете. Затова за нас е изключително важен опитът на успелите българи, доказали своята експертиза и в чужбина“.
Проф. Янев обясни, че първата и най-важна стъпка е да се започне с пълна инвентаризация на мостовете, да се съберат всички данни за тях, за да има ясна картина на ситуацията. Той подчерта, че е хубаво да се черпи от чуждия опит, но не и да се копира напълно.
Специалистът призова българските експерти да използват различни методики на приоритизация при обследването и ремонта на мостовете в страната. Фактори, които могат да насочат към решението, кой мост да е с приоритет за ремонт, според професор Янев, могат да бъдат трафикът, по-лесните ремонтни дейности или ако мостовете са на една транспортна артерия, което би позволило да се работи едновременно по тях.
Експертът обясни, че в САЩ имат много добри системи за инспекция на мостовете. Там тя се извършва от частни консултанти.
Добър пример за управление на мостовете е Дания, която го прави централизирано и това е системата, която той препоръчва да се използва и в България.