10 години по-късно: Украйна си спомня за събитията, които поставиха началото на сблъсъка ѝ с Русия

0
47
Знаме на Украйна
Знаме на Украйна. Снимка: Pixabay

Това се случва всеки ноември, когато студът се спуска над Киев. Промяната във времето винаги кара Дмитрий Ризниченко да се връща назад, обзет от емоции, разкри “Associated Press”.

„Това е мястото, където наистина започна всичко“, споделя Дмитрий, разхождайки се по централния киевски площад „Независимост“ и размишлявайки за бунта, който отприщи десетилетие на съдбоносни промени за Украйна, довели в крайна сметка до настоящата война с Русия.

„Десет години война и борба. И сякаш кръвта едва сега започва да се пролива наистина. Не съжалявам за нищо, но, Боже, това е толкова уморително“, продължава разказа си 41-годишният психолог.

На 21 ноември 2013 г. приятелски настроеният към Москва президент на Украйна Виктор Янукович обяви, че отлага споразумението за сближаване на страната с Европейския съюз и вместо това ще задълбочи отношенията си с Русия, която по това време вече е под ръководството на президента Владимир Путин. Скоро след това възмутени тълпи бързо се стекоха към площад „Независимост“, за да проведат мирни антиправителствени протести. По-късно, след като полицията за борба с масовите безредици използва палки и сълзотворен газ, за да разпръсне присъстващите, демонстрантите изградиха импровизирани палаткови лагери с барикади, организираха отряди за самоотбрана и развяха показно знамена с революционни лозунги. В отговор на полицейското насилие стотици хиляди се присъединиха към демонстрациите в началото на декември.

Недоволството достигна връхната си точка през февруари 2014 г., когато полицията започна брутално потушаване на протестите, като в резултат на това десетки хора загубиха живота си в периода между 18 и 21 февруари. Мирното споразумение с европейско посредничество, договорено между правителството и лидерите на протестите, предвиждаше сформирането на временно правителство и провеждането на предсрочни избори, но по-късно демонстрантите щурмуваха правителствените сгради, а Янукович замина за Русия. Украинският институт за национална памет съобщи, че 107 души са загинали по време на бунта.

Катерина Гладка е била 23-годишна студентка, когато се е присъединила към прозападните стремежи по онова време. Към днешна дата жената твърди, че възприема този конфликт като „революцията на нейното поколение“. Тя си спомня за полицейското насилие и кръвта по улицата близо до площад „Независимост“. Катерина споделя, че тогава много ясно е разбрала, че страната е навлязла в друг етап.

След свалянето на Янукович Русия предприе ответни действия през март 2014 г., като незаконно анексира украинския Кримски полуостров. След това подкрепяните от Москва сепаратистки сили започнаха бунт в източната част на Украйна, известна като Донбас, което прерасна в дългогодишен конфликт, в който загинаха хиляди хора. Очаквано, в крайна сметка през февруари 2022 г., Путин започна своята война, която продължава и до днес, с десетки хиляди жертви и от двете страни, на фона на най-мащабния конфликт в Европа след Втората световна война насам.

Въпреки сътресенията Украйна стана по-обединена, отколкото през 32-те години на своята независимост, и се сближи с ЕС, САЩ и Запада – резултат, който Путин се опитваше да предотврати. Днес, под ръководството на президента Володимир Зеленски, страната се радва на широка подкрепа и възхищение на фона на руското нашествие. Днес на площад „Независимост“ могат да се видят множество малки синьо-жълти знаменца, всяко от които символизира загинал войник във войната. Техният брой нараства ежедневно.

Всяка година Катерина Гладка се събира с приятели в близкия ресторант, символично наречен „Последната барикада“, за да отбележи годишнината от протестите. Въпреки това, след 21 месеца изтощителна война с Русия датата предизвиква противоречиви емоции.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments