Израел и „Хамас“ се споразумяха да удължат примирието с още два дни

0
40
"Хамас"
Хамас

Израел и „Хамас“ се споразумяха да удължат примирието си с още два дни в понеделник, което увеличи перспективата за по-нататъшна размяна на държани от бойците заложници за палестинци, хвърлени в затвора от Израел, и за по-дълго спиране на най-смъртоносната и най-разрушителната война, която те водят, предава „Асошиейтед прес“.

11 израелски жени и деца, освободени от „Хамас“, влязоха в Израел в понеделник вечерта след повече от 7 седмици в плен в Газа при четвъртата размяна в рамките на първоначалното 4-дневно примирие, което започна в петък и трябваше да изтече днес. 33 палестински затворници, освободени от Израел, пристигнаха рано във вторник в Източен Йерусалим и град Рамала на Западния бряг. Затворниците бяха посрещнати с бурни възгласи, докато автобусът им преминаваше по улиците на Рамала.

Сделката за 2 допълнителни дни прекратяване на огъня, обявена от Катар, породи надежди за по-нататъшни удължавания, които също така ще позволят на Газа да получи повече помощи. Условията в Газа остават тежки за 2,3 милиона палестинци, засегнати от седмици на израелски бомбардировки и сухопътна офанзива, които са прогонили три четвърти от населението от домовете им.

Израел обаче е категоричен, че остава решен да смаже военния потенциал на „Хамас“ и да сложи край на 16-годишното му управление над Газа след нападението му на 7 октомври в Южен Израел. Това вероятно ще означава разширяване на сухопътната офанзива от опустошената северна част на Газа на юг.

С освобождаването в понеделник броят на освободените по силата на примирието израелци достигна 51, заедно с 19-те заложници от други националности. Досега от израелски затвори са освободени 150 палестинци.

След седмици на национална травма от около 240-те души, отвлечени от „Хамас“ и други бойци, сцените на жени и деца, които се събират със семействата си, сплотиха израелците, които призоваха да бъдат върнати тези, които остават в плен. Двама роднини на Абигейл Едан, 4-годишно момиченце и двойно израелско-американско гражданство, което беше освободено в неделя, казаха:

„Можем да върнем всички заложници у дома. Трябва да продължим да настояваме.“

Възможно е „Хамас“ и други бойци все още да държат до 175 заложници, което е достатъчно за потенциално удължаване на прекратяването на огъня с две седмици и половина. Но сред тях има и няколко войници и „Хамас“ вероятно ще постави много по-големи искания за освобождаването им.

Четвъртият транш на освобождаване

Сред новоосвободените заложници са 3 жени и 9 деца, сред които и 3-годишни близначки и майка им, от кибуца Нир Оз – община близо до Газа, която беше тежко засегната при нападението на „Хамас“ от 7 октомври. От кибуца съобщиха, че 49 от жителите му остават в плен, включително бащата на близначките. Израелските военни заявиха късно в понеделник, че заложниците преминават първоначални медицински прегледи в Израел, преди да се съберат със семействата си.

Повечето от освободените досега заложници изглеждат добре физически. Но 84-годишната Елма Авраам, освободена в неделя, е била транспортирана със самолет до израелския медицински център „Сорока“ в животозастрашаващо състояние поради неадекватни грижи, съобщиха от болницата. Дъщерята на Авраам, Тали Амано, сподели, че майка ѝ е била „на часове от смъртта, когато е била докарана в болницата. Понастоящем Авраам е на успокоителни и диша чрез апарат, но Амано е разказала на майка си за новото ѝ правнуче, което се е родило, докато е била в плен.

Авраам е страдала от няколко хронични заболявания, които са изисквали редовно приемане на медикаменти, но е била стабилна преди да бъде отвлечена, добави Амано в понеделник.

Досега по време на примирието са освободени 19 души от други националности, предимно граждани на Тайланд. Много тайландци работят в Израел, предимно като селскостопански работници.

Франция съобщи, че трима от освободените в понеделник заложници са френско-израелски граждани с двойно гражданство – двама 12-годишни и един 16-годишен. Френското правителство „работи неуморно“ за освобождаването на други петима френски граждани, държани като заложници, се казва в изявление на френското външно министерство.

Освободените досега палестински затворници са предимно тийнейджъри, обвинени в хвърляне на камъни и запалителни бомби по време на сблъсъци с израелските сили или в по-малко сериозни престъпления. Но някои от тях са осъдени за предполагаеми опити за извършване на нападения с нож, бомбени атентати и престрелки. Много палестинци гледат на задържаните от Израел затворници, включително на тези, които са замесени в нападения, като на герои, които се съпротивляват на окупацията.

Освободените заложници в повечето случаи остават встрани от общественото внимание, но започнаха да се появяват подробности за тяхното пленничество.

Мерав Равив, който е роднина на трима заложници, освободени в петък, заяви, че те са били хранени нередовно и са отслабнали. Един от тях съобщава, че се е хранил основно с хляб и ориз и е спал на импровизирано легло от сглобени един до друг столове. Понякога заложниците трябвало да чакат с часове, за да ползват тоалетна, добавя към разказа си още тя.

Във Вашингтон говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби приветства удължаването на примирието. Пред репортери той коментира:

„Разбира се, надяваме се паузата да бъде удължена, а това ще зависи от това дали „Хамас“ ще продължи да освобождава заложници.“

Газа си отдъхва

По данни на Министерството на здравеопазването в управляваната от „Хамас“ Ивица Газа, която не прави разлика между цивилни и бойци, от началото на войната са загинали повече от 13 300 палестинци, като около две трети от тях са жени и непълнолетни. От израелска страна са убити над 1200 души, предимно цивилни, убити при първоначалната атака. Най-малко 77 войници са били убити при наземната офанзива на Израел.

Спокойствието от примирието позволи да се видят разрушенията, причинени от седмици израелски бомбардировки, които изравниха със земята цели квартали.

Кадри показаха комплекс от няколко десетки многоетажни жилищни сгради, които бяха превърнати в пейзаж от развалини в северния град Бейт Ханун. Почти всяка сграда беше разрушена или сериозно повредена, а някои от тях бяха превърнати в бетонни рамки, полусрутени. В намиращото се наблизо училище на ООН сградите бяха непокътнати, но частично опожарени и осеяни с дупки.

Израелското нападение вече е прогонило три четвърти от населението на Газа от домовете им и сега повечето от 2,3 млн. души са изтласкани в южната част на страната. Повече от 1 милион живеят в приюти на ООН. Израелските военни са забранили на стотици хиляди палестинци, които са избягали на юг, да се върнат на север. изгониха три четвърти от населението от домовете им.

Израел заяви, че ще удължи прекратяването на огъня с един ден за всеки 10 допълнително освободени заложници. След изявлението на Катар – ключов посредник в конфликта, заедно със САЩ и Египет – „Хамас“ потвърди, че се е съгласил на двудневно удължаване „при същите условия“.

Дъждът и вятърът увеличиха трудностите на разселените палестинци, приютени в комплекса на болница „Ал-Акса“ в централната част на Газа. Палестинци в палта пекат плоски хлябове на импровизиран огън сред палатките, разположени на калния терен.

Алаа Мансур сподели, че условията са просто ужасяващи.

„Всичките ми дрехи са мокри и не мога да ги сменя, оплака се Мансур, който е инвалид. Мъжът споделя:

„От два дни не съм пил вода и нямам баня, която да използвам.“

ООН твърди, че примирието е позволило да се увеличат доставките на храна, вода и лекарства до най-големия обем от началото на войната. Но 160-200 камиона на ден все още са по-малко от половината от това, което Газа внасяше преди боевете, въпреки че хуманитарните нужди са нараснали.

Дълги опашки се образуваха пред пунктовете за разпределение на гориво за готвене, разрешено за първи път. Доставено е гориво за генератори за ключови доставчици на услуги, включително болници и съоръжения за водоснабдяване и канализация, но пекарните не са успели да възобновят работата си, съобщи ООН.

Ияд Гафари, продавач в градския бежански лагер Нусейрат в централната част на Газа, заяви, че много семейства все още не могат да извадят мъртвите изпод развалините, останали от израелските въздушни удари, и че местните власти не са подготвени да се справят с нивото на разрушенията.

Мнозина казват, че помощта не е достатъчна. Амани Таха, вдовица и майка на три деца, избягала от северната част на Газа, заяви, че от началото на прекратяването на огъня е успяла да получи само една консервирана храна от разпределителен център на ООН. Жената споделя, че тълпите са препълнили местните пазари и бензиностанции, тъй като хората се опитват да се снабдят с основни продукти. Тя допълни:

„Хората са отчаяни и отиват да купуват, когато могат. Те са изключително притеснени, че войната ще се върне.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments