Генади Тенев: Не би трябвало да се иска оставката на министър Стоянов заради случилото се на протеста срещу БФС

0
259
Генади Тенев
Генади Тенев. Снимка: СФСМВР

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов не трябва да си подава оставката заради сблъсъците между полицията и протестиращи срещу Българския футболен съюз и не би трябвало му бъде искана такава. Това заяви членът на управителния съвет на Синдикална федерация на служителите в Министерство на вътрешните работи /СФСМВР/ Генади Тенев за Искра.бг. Според него случилото се е резултат на това, че няма устойчивост и приемственост от страна на политическите ръководства на МВР и липсата на професионализъм на някои служители и ръководители.

„В случая министърът по функции според Закона за Министерството на вътрешните работи /ЗМВР/ е политическо ръководство. Той е висшата политическа фигура в МВР, която определя политиката в министерството. Висшата професионална фигура е главният секретар. Това което направиха с отстраняването на заместник-министъра на вътрешните работи, за нас като хора от системата, беше смешно. Какво общо има заместник-министърът с организация и действия във връзка с подобно масово мероприятие? Министърът не е бил на протестите, защото функциите му не са да бъде на място. И ако беше там – какво щеше да се случи? Кога министри са били на подобни събития?“, пита той.

Министър Калин Стоянов
Министър Калин Стоянов. Снимка: МВР

Генади Тенев е категоричен, че не оправдава полицейското насилие, ако е имало такова то допусналите го и извършелите го трябва да се понесат съответните отговорности.

„Защо се допускат подобни ситуации? Липса на достатъчен професионализъм в някои служители на терен. Второ – липса на адекватно ръководство и умения при такива масови безредици. Всеки път по протестите се случва едно и също в тази държава. Остава се, нагнетява се напрежението, не се вкарват служители, а се учат такива тактики и техники, чрез които да влязат, да отцепят част от протестиращите, да изведат, да блокират. Това не се прави – стои се, чака се, към служителите летят камъни, бомбички и друга пиротехника, и те стоят понасяйки това, виждат как техен колега е ударен и пострадва. Адреналинът започва да се вдига и в момента, когато ескалацията става много голяма се дава заповед за активни действия овладява не ситуацията. Адреналинът е качен на н-та степен. Тук вече идва професионализмът. Но накрая винаги „Полицията“ е виновна и акцентът се измества от причината за мероприятието към действия на служителите на МВР – и така си вървят нещата през годините“, коментира синдикалистът и добави:

„Какво се прави за подобни мероприятия? Изготвя се план, който се одобрява от повече от един ръководител. В него пише колко сили и средства са необходими, прави се разстановка, инструктаж. Явно всичко това не работи добре, след като се стига до подобни резултати. Ако е направено както трябва – не би трябвало да се случват тези неща.“

Протест срещу БФС
Протест срещу БФС. Снимка: „БТА“

В МВР има правила за доказване на виновно поведение и според тях трябва да бъде направена проверка, която да събере и оцени всички доказателства, свързани със случая, за да се установи обективната действителност, категоричен е Тенев. По думите му при установяване на вина по време на тази проверка се носи съответната, предвидена в ЗМВР дисциплинарна отговорност. А ако се установят данни за съставомерно деяние по НК, се извършват предвидените в НПК процесуално-следствени действия и се носи съответната наказателна отговорност.

„Това е начинът в една правова държава. Надявам се, че това ще са действията – другото е присъщо за други времена и нрави. Най-важното е дали случилото се ще бъде анализирано, за да не се стига следващият път пак до същото. Защо се случва? Много са причините – липсват обучение, ръководни умения, оборудване и професионализъм. Много е важно да се анализира случилото се и да се извадят съответните изводи, така че да не се допуска в бъдеще“, призова той.

МВР, сграда, Архив
МВР. Снимка: Архив

„Който си е превишил правата – трябва да си понесе и отговорността. По закон си длъжен да спазваш предвидените в него и съответната наредба, условия, ред и рамки за употреба на физическа сила и помощни средства. Да ги използваш, когато и както законът ти го е оказал. Оттам нататък са своеволия и нисък професионализъм. Тук министърът е прав и сме на същото мнение, че трябва да се направи проверка и докато не се направи такава – се вадят в контекст нещата и се спекулира. Трябва да се провери всеки случай и всеки служител, за които има данни за незаконни действия и ако се докаже вина да се носи съответната отговорност. Добре – виждаш го на снимките – някой с униформа удря, но не знаеш какво е станало преди това. А ако го е замерил преди това с камък или с нещо друго или не изпълнява разпореждане да преустанови свое незаконосъобразно действие, или е извършил такова по-рано? Много са сложни нещата при такива ситуации. Служителят трябва да вземе бързо решение и да извърши своевременно необходимото действие, които след това се анализират от много хора с дни. Ето защо не би следвало действията да се разглеждат едностранно, субективно и предубедено с презумпция за виновност. Честа е практиката при събития с такъв отзвук да се „нахрани“ обществото с набързо вменена вина и отговорност. За жалост това нито е редно за правова държа, нито е мотивиращо за всички други служители. Служителите от МВР са дежурните виновни при такива ситуации и това е много удобно да се направи „спектакъл“, чрез който бързо да се забравят причините и отговорните за тях. Физическа сила и помощни средства се употребява до постигане на целта за която се прилагат. Това е по закон. За всяко превишаване на правомощия е предвидена дисциплинарна или наказателна отговорност“, заяви още Тенев.

По повод обучението на полицейските служители, Тенев е категоричен, че то основно е на хартия. И поясни: „Има една наредба на МВР, която е за обучението на служителите. По документи тя се спазва, но проблемът е, че реално не е така и по този начин фиктивното е взело превес над ефективното. По документи е страхотно. Ежемесечно е заложено стрелкова, бойна приложна, физическа подготовка, специална подготовка. Какво се прави от години – „Ето тук се разпишете, че сте имали обучение“, а реално такова няма. Ето тези компромиси с обучението водят до такива резултати.“

Очаквайте продължение, в което Тенев ще коментира промени, свързани със заплатите на полицейските служители.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments