Съдия Узунов: 41% от делата по Закона за защита от домашното насилие приключват с оттегляне на молбата без да се вземат мерки

0
247
Прокурор Гинка Чинова, комисар Марин Димитров, съдия Евгени Узунов и Женя Петрова
Прокурор Гинка Чинова, комисар Марин Димитров, съдия Евгени Узунов и Женя Петрова. Снимка: Искра.бг

„Наблюдава се тенденция към увеличаване на броя на случаите на домашно насилие, което отдаваме на широко дискутираното като проблем в гражданското общество и медиите. А тук провокирам и по-активни действия в потенциалните жертви да потърсят помощ и да се възправят срещу ширещото се спрямо тях насилие. Да потвърдя тези думи е и общият брой на образуваните досъдебни производства /ДП/ по квалифицираните състави на престъпление, извършено в условията на домашно насилие в Наказателния кодекс /НК/. За 2022 г. образуваните ДП са общо 87. За първите 6 месеца на настоящата година са 60. За периода на настоящата година до края на октомври на територията на Областна дирекция на МВР в Бургас са регистрирани и се осъществява контрол на общо 282 Заповеди за защита по Закона за защита на домашното насилие. За сравнение – за цялата 2022 г. техният брой е бил 272, а през 2021 г. – 249 заповеди.“

Тази тревожна статистика отчете началникът на „Охранителна полиция“ комисар Марин Димитров по време на пресконференцията „Добри практики на институциите в отговор на домашното насилие“. Тя се организира в рамките на „16 световни дни срещу насилието“. По думите му ролята на полицията в разрешаването на проблема „домашно насилие“ е повече от ключов, тъй като това е държавният орган, от който първоначално на терен се търси съдействие за незабавно получаване на защита и прекратяване на насилието. Той уточни, че в тази посока полицейските служители разполагат възможност да състави „Протокол за предупреждение“, който би трябвало да изиграе възпираща роля относно агресивната страна. Въпреки това през тази година има подадени подадени сигнали за домашно насилие в сравнение с предишни периоди. Той допълни:

„По член 131 от НК за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие – за 2021 година образуваните ДП са 30 при 33 за 2022 година. За първите 10 месеца на 2023 г. образуваните ДП са вече 107. По член 296 от НК за случаите на неизпълнение или нарушение на заповедите за защита по Закона за защита от домашно насилие през 2021 г. са образувани общо 38 ДП при 36 за 2022 г., а за първите 10 месеца на настоящата година образуваните ДП са 47. Интересните са случаите на домашно насилие, при които за неизпълнение или нарушение на заповедите за защита допусналият закононарушението е задържан за срок от 24 часа – за 2021 г. са постъпили 26 задържани лица при 30 за 2022 г. и 36 за първите 10 месеца на настоящата година. Принудителното извеждане от съвместното жилище на извършителя на домашното насилие при изпълнение на съдебно решение също съставя любопитна крива – за 2020 г. случаите са били 15 на брой, които се увеличават на 21 за 2021 г., 70 за 2022 г. и за първите 10 месеца на 2023 г. вече са регистрирани 81 случая.“

В заключение комисар Димитров представи и следната статистика„За периода 1 януари до 19 септември 2022 г. образуваните ДП, свързани с неизпълнение на заповеди за защита са били 21 на брой, като за същия период на настоящата година образуваните ДП са 40. Образуваните ДП за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие за същия период на 2022 г. са били 22 при 79 за същия период на тази година.“

Според полицейския началник все повече от жертвите на домашно насилие търсят помощ от ангажираните институции и изсветляват проблема.

Значително е нараснал броят, както на образуваните ДП за тези престъпления, броя на задържаните лица, както и този на лицата с повдигнати обвинения и броя на внесените в съда обвинителни актове срещу такива лица. Това потвърди и прокурор Гинка Чинова от Районната прокуратура в Бургас. По думите й като сравнение в двете години – броят на осъдените лица е 2,5 пъти повече в сравнение с 2022 г.

„Броят на задържаните лица е 17 за 2023 г. при само 5 за 2022 г. Напълно съм съгласна, че причината за това, както разбира се изменението в закона от 8 август тази година, което вече не предвижда изискването, за да бъде съставомерно деянието на престъпление да има системност за извършване на домашното насилие“, коментира прокурор Чинова, добавяйки другата причина, а именно широкото отразяване на няколко случая от медиите, в които се видя, че институциите взеха много адекватни мерки, а именно – полицията, прокуратурата и съда. Според нея допреди измененията в закона, ръцете на институциите са били вързани. Чуйте:

Председателят на Районния съд в Бургас Евгени Узунов обясни, че в съда се образуват два типа дела, като единият се движат по Закона за защита от домашното насилие, което е гражданско-административна процедура и специалните текстове по НК, по които се образуват наказателни дела от общ характер – тогава говорим за престъпления. Може да има и дублиране по двете дела, когато касае едно и също деяние.

„Правим разликата че имаме по-голям дял молби за защита от домашно насилие по гражданско-административен ред, които разглеждаме в съда от тези, които са по общ характер дела“, уточни той.

Съдия Узунов представи статистиката, която е на Районната прокуратура в Бургас, а именно:

„За 2022 г. Имаме едва 13 дела, образувани наказателни от общ характер, които са образувани при нас. За тази година са вече 19“, заяви съдия Узунов, който уточни, че ръстът се дължи на изменението на закона.

Домашното насилие е само една част от насилието, което преминава през съда и сега тепърва се прави статистиката за него.

„По Закон за защита от домашно насилие, гражданските дела – миналата година са били 129 дела. От началото на тази година до момента са 143 или общият брой към момента са 269 такива постъпили дела“, каза още той.

Съдия Узунов отчете още един сериозен проблем, а именно този с приключването на тези дела:

„От тези 270 дела – 111 дела или 41% от всички дела по този закон са приключили с оттегляне на молба и нежелание да се постановят мерки от съда. Това е изключително този проблем.“

Дияна Видева от Асоциация „Деметра“ съобщи, че се е увеличил броят на сигналите и жалбите при тях. По думите й това е станало през август след националните шествия, свързани с проблема. Тя обясни и какво трябва да направят пострадалите при домашно насилие, а именно:

Видева разкри, че в момента в Министерството на правосъдието се изготвя Координационен механизъм по Закона за защита от домашно насилие. Целта е чрез него институциите да подкрепят жертвата да извърви целия път от сигнала докрай.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments