Редица показатели сочат, че предстои нова икономическа криза. Тя настъпва обикновено в период през около 10 години. Това прогнозира старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев в ефира на „NOVA“. По думите му хората трябва да осъзнаят, че в сегашния икономически живот винаги има върхови точки и спадове.
Когато има спад, невинаги съществува криза, изтъкна Ганев и уточни, че ние ги превръщаме в рецесия заради финансовата ни политика. По думите му съществуват много инструменти, чрез които се напомпва растежа, като най-често това става чрез централните банки
„Ако някой закъса – ние ще му помогнем, ще напомпаме още пари. Докато покриваме тези малки недъзи на икономиката, се надуват балони, които през някакви периоди изгърмяват. Тоест сами провокираме през някакъв период да ни удря по-тежка криза“.
Тезата, че периодите на върхове и спадове се редуват, споделя и икономистът от Австрийския институт за икономически изследвания Атанас Пеканов. По думите му това не трябва ни плаши, но трябва да мислим за поуките и мерките след последната рецесия:
„Научихме, че фискалните рестрикции не бяха особено продуктивни. Много страни задълбочиха рецесията. Другата поука е, че не трябва да позволяваме в периоди на бум, загубите да се споделят от цялото общество, докато в същото време печелят най-горните доходни групи“.