Промени в Наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради дават алтернатива при изграждането на нови сгради в райони с ефективни отоплителни централи.
Промените предвиждат, че до края на 2027 година новите сгради, проектирани с високоефективни топлоелектрически централи, трябва да използват поне 15% възобновяема енергия за собствено потребление.
Това се отнася до енергия за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление. Промените имат за цел да намалят техническите изисквания за дял на енергията от възобновяеми източници в новите сгради, свързани с високоефективни топлоелектрически централи, от 55% на 15% през следващите четири години.
Проектът предлага справедлив преходен период до 31 декември 2027 година за централните топлоснабдителни системи, които да продължат да предоставят услуги съгласно европейските и националните изисквания.
Този период е предвиден за поетапно въвеждане на ефективни районни отоплителни и охладителни системи, включително заместващи генериращи мощности от възобновяема енергия. В резултат на промените ще бъдат избегнати трусове на цените в жилищния сектор, породени от задължения за прилагане на конкретни технологии при изграждането на сградите, а възложителите ще имат избор без да бъдат ограничавани в прилагането на технологии.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации и интернет страницата на МРРБ.