Израелци се опитват да помагат на болни палестинци

0
35
Деца, Ивицата Газа, Ливан
Снимка: Pixabay

Яел Ной не носи военна униформа, но пред репортер на „BBC“ описва себе си като участничка в битката в момента, след атаката на „Хамас“ срещу Израел, която беше извършена на 7 октомври.

„Опитвам се да бъда добра. Полагам усилия да остана морална, когато и двете страни изпитват такава ужасна болка. Опитвам се да бъда същият човек, който бях преди“, споделя младата жена.

Яел ръководи благотворителна организация, наречена „Road to Recovery“, която се състои от група израелски доброволци, които често превозват болни палестинци, предимно деца, от контролно-пропускателните пунктове в окупирания Западен бряг и Газа до болници в Израел. Неотдавна четирима членове на доброволческия екип са загубили живота си, след като палестински въоръжени лица са нахлули в кибуците им в Южен Израел. Сред тях са Вивиан Силвър, известна активистка, която се е борела за мир, Ади Даган, когото Яел описва като „забавен“ и винаги готов да помогне и да превози нуждаещите се по най-бързия начин с голямата си кола, Тами Сухман, много обичана баба, и Ели Ор-Гад, която е обичала да говори за поезия. Четирима други доброволци са загубили близки членове на семействата си на 7 октомври.

При атаката на „Хамас“ срещу Израел са загинали около 1200 души. Контролираното от групировката Министерство на здравеопазването на Газа твърди, че до момента над 17 177 души са били убити при последвалата израелска офанзива.

Яел живее в Северен Израел, но родителите ѝ са от кибуца Алумим, една от южните общности, които са били атакувани жестоко. Двама от племенниците ѝ участват в размяната на огън в Газа. Непосредствено след 7 октомври Яел разказва, че е била толкова разстроена, че почти не е можела да диша.

„Нещо се счупи в сърцето ми и си казах, че никога повече няма да говоря с хората от Газа“, спомня си тя. Въпреки това, след няколко дни е решила, че не може да позволи на зверствата да я променят. Тя и повечето от доброволците от благотворителната организация продължават да придружават тежко болни палестинци от Западния бряг до болници в Израел за лечение на рак, трансплантация на органи и бъбречна диализа. Доброволката твърди, че веднага щом има възможност отново ще помогне на пациенти от Газа.

Яел не иска да загуби човешкото в себе си и да приравни тези страдащи хора с членовете на „Хамас“, която е класифицирана като терористична организация в Обединеното кралство и други страни.

„Подобно на нас те са жертви на „Хамас“, затова смятам, че трябва да продължим да им помагаме, защото вината не е тяхна. Не можем да откажем да помогнем на дете, болно от рак. Нашите съседи се нуждаят от помощ, така че ние трябва да им помогнем“, казва тя.

Жената споделя, че е разтревожена за семействата, които познава в Газа, тъй като зимата настъпва, а много от бомбардирани къщи вече са необитаеми. В емоционално отношение тя твърди, че сякаш е разкъсана, тъй като има чичовци и братовчеди, които са категорично против това, което прави, и дори я обвиняват, че помага на „Хамас“.

От 7 октомври насам някои от доброволците от „Road to Recovery“ са се отказали да превозват палестинци, като вместо това са се съсредоточили върху това да доставят лекарства на разселените израелци, докато трае войната. Други обаче продължават да го правят, за да се уверят, че болните палестинци от Западния бряг ще стигнат навреме до болницата, за да спасят живота си.

Яел казва, че благотворителната организация тепърва ще има нужда от подкрепата на външния свят, за да продължи да функционира, тъй като даренията са почти изчерпани. По нейни думи, ако това се осъществи, организацията отново ще може да помага на детски пациенти от Газа с надеждата, че всички те ще оцелеят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments