Мианмар изпреварва Афганистан като водещ производител на опиум

0
49
Мак
Снимка: Pixabay

В доклад на ООН се твърди, че Мианмар вече е най-големият производител на опиум в света, изпреварвайки Афганистан, предаде „BBC“. Според данните производството на опиум през тази година се очаква да нарасне с 36%, достигайки 1080 тона, което е далеч повече от 330-те тона, произведени от Афганистан. Това се дължи до голяма степен на факта, че отглеждането на мак в Афганистан е намаляло с 95% след като миналата година талибаните наложиха строга забрана за наркотични вещества. Междувременно отглеждането на мак се практикува все по-мащабно в Мианмар, където жестоката гражданска война го е превърнала в доходоносен източник на финансови средства.

„Сътресенията в икономиката, сигурността и управлението, последвали военния преврат през февруари 2021 г., продължават да тласкат фермерите в отдалечените райони към отглеждане на опиум, за да се прехранват“, изтъкна Джеръми Дъглас, регионален представител на Службата на ООН за контрол на наркотичните вещества и превенция на престъпността, който е автор на доклада.

Опиумът, ключова съставка за твърдия наркотик хероин, се отглежда в Мианмар от десетилетия насам, като с печалбите от него често се финансират бунтовнически групировки, борещи се срещу правителството. Само в рамките на последната година, когато гражданската война, предизвикана от преврата през 2021 г., продължава, отглеждането на мак се е увеличило с около 18%, като според доклада процесът става все по-сложен и по-продуктивен поради използването на гъсто организирани парцели, напоителни системи и понякога торове. Нарастващите цени на културата мотивират все повече хора да я отглеждат. Пандемията и тежкото състояние на икономиката на Мианмар също така са превърнали тази дейност в по-надеждна и привлекателна форма на заетост. В новия мрачен доклад на Световната банка се казва, че тя очаква „малък икономически растеж“ в страната.

В анализа се посочва също, че площите за отглеждане са се разширили най-много в северната част на щата Шан, следвани от щатите Чин и Качин, където бунтовнически групировки често влизат в сблъсъци с армията. Много местни жители, които са загубили работата си в други части на Мианмар, се завръщат в Шан, където намират работа, свързана с производството на опиум.

Понастоящем производството и трафикът на хероин са най-доходоносните дейности в страната. Според анализатори през тази година от Мианмар са били изнесени до 154 тона хероин на стойност до 2,2 млрд. долара. Районът, в който се срещат границите на Мианмар, Тайланд и Лаос – т.нар. Златен триъгълник в миналото е бил основен източник на производство на опиум и хероин. В наши дни Мианмар и Афганистан са източник на по-голямата част от хероина, продаван в световен мащаб.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments