Първият български медицински хеликоптер е свален от производствената линия и изкаран за тест

0
243
Хеликоптер
Хеликоптер. Снимка: Министерство на здравеопазването

Първият хеликоптер, който е произведен за системата на Спешната медицинска помощ по въздуха у нас, е бил свален от производствената линия и изкаран за тест. Предстои му боядисване в червено и бяло. По този повод страната ни е изпратила делегация с 6-ма представители на здравното министерство и 2-ма на авиационния оператор „България Хели Mед Сървиз“ ЕАД в базата на Leonardo S.p.A в италианския град Верджате.

„Комисията е започнала техническото приемане на летателната машина, а организацията по прелитането до България ще се осъществи до средата на януари 2024 г., след което хеликоптерът ще бъде лицензиран у нас“, коментира заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.

Хеликоптер
Хеликоптер. Снимка: Министерство на здравеопазването

Същевременно първите 3 екипа на Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха /ЦСМПВ/ ще бъдат пратени по договор с Leonardo S.p.A на 5-дневно обучение в Центъра за подготовка на медицински екипи в Италия. По време на курса те ще се запознаят с хеликоптера и техническите му параметри, с медицинското оборудване и с мерките за безопасност при извършване на авиомедицински транспорт. Всеки екип ще проведе 4-5 полета с хеликоптер в различни условия и при различни ситуации преди поемане на първите дежурства.

Хеликоптер
Хеликоптер. Снимка: Министерство на здравеопазването

„Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха е съставен от 3 основни структури – Координационна централа, която е най-важното структурно звено, Административно-стопанския сектор и шестте регионални бази. През следващата година сме предвидили обучения за придобиване на професионални качества – практика и езиково обучение на служителите, които са назначени в регионалните бази“, посочи ръководителят на Административно-стопанския сектор в ЦСМПВ Борислав Петров.

„Екипите вече са подбрани. Те са получили медицински сертификати за годност за летателна работа и са преминали курс на обучение за работа на борда на въздухоплавателното средство, както и опреснителни допълнителни курсове по отношение на реанимационни техники и спешна медицина“, обясни проф. Любомир Алексиев, който е главен координатор на експертния съвет по медицинска дейност в областта на авиационната медицина и помощ по въздуха към Министерството на здравеопазването.

Центърът вече е готов за работа, Координационната централа е подготвена и оборудвана, заяви проф. Алексиев. Предстои обучение на диспечерите, които ще работят там, тестове с Националната система 112 и Центровете за спешна медицинска помощ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments