В една политически поляризирана нация американците изглежда са обединени по един въпрос, който стои в основата на изборите през 2024 г. – тревога за състоянието на демокрацията и как изходът от президентската надпревара ще се отрази на нейното бъдеще, пише „Асошиейтед прес“. Те просто са разногласни за това кой представлява заплахата.
Проучване на Центъра за изследване на обществените въпроси на „Асошиейтед прес“ и NORC установи, че 62% от възрастните са на мнение, че демокрацията в САЩ може да бъде изложена на риск в зависимост от това кой ще спечели следващата есен. Мнозинството от демократите (72%) и републиканците (55%) се чувстват по същия начин, но по различни причини.
Президентът Джо Байдън се опита да обрисува антиутопично бъдеще, ако фаворитът на Републиканската партия и бивш президент Доналд Тръмп се върне в Белия дом, след като обеща да търси възмездие срещу опонентите си и отказа да изключи, че ще злоупотреби с правомощията си. Бившият президент напоследък се опита да преобърне наратива, като каза, че подривната дейност на изборите и документите срещу него показват, че Байдън е въоръжил федералното правителство да преследва политически опонент. Той нарече Байдън „разрушителят на американската демокрация“. Ето как коментира въпроса Майкъл Албъртъс, професор по политически науки в Чикагския университет:
„Мисля, че от страна на левицата е доста очевидно, че те са загрижени за избирането на президент, който е отявлено авторитарен, някой, който явно иска да намали проверките и балансите в правителството, за да укрепи президентството и да направи това по начини, дават на изпълнителната власт един вид безпрецедентен обхват сред населението и секторите на правителството.“
„Отдясно, републиканците мислят за надхвърляне на властта, голямо правителство, заплахи за свободата и мандати да се действа по определен начин или да се приемат определени политики“, добави той.
На този фон анкетата установи, че около половината от възрастните американци, 51%, смятат, че демокрацията работи „не много добре“ или „изобщо не е на ниво“.
Проучването пита за важността на предстоящите президентски избори по 12 въпроса и установява, че процентът, който казва, че резултатът ще бъде много или изключително важен за бъдещето на демокрацията в САЩ (67%), се класира след само икономиката (75%) . Това е приблизително равно на процента, който каза това за държавните разходи (67%) и имиграцията (66%).
Тони Моутс, пенсиониран пожарникар, който живее в Монро, Джорджия, цитира редица причини, поради които смята, че „не живеем в пълна демокрация“. Това включва това, което той вижда като влошаване на правата, включително родителските права, крадците и други престъпници, които не носят отговорност, и липсата на сигурни граници. 59-годишният републиканец каза още, че различните наказателни дела, заведени срещу Тръмп, подкопават демократичните традиции на страната.
„Опитват се да му попречат да се кандидатира, защото знаят, че той ще спечели“, изтъква той.
Резултатите от проучването продължават тенденцията на слаби възгледи на американците за това как функционира демокрацията. Те също така смятат, че системата на управление на страната не работи добре, за да отразява техните интереси по въпроси, вариращи от имиграцията, през абортите до икономиката.
Робърт Либерман, професор по политически науки в университета Джон Хопкинс, е изучавал падането на демокрациите на други места и общите елементи, които подхранват тяхната гибел. Факторите включват поляризация, растящ етнически или расов антагонизъм, нарастващо икономическо неравенство и концентрация на власт под изпълнителната власт на страната. Той подчерта:
„От няколко години Съединените щати имат и четирите условия, наистина за първи път в историята. Така че сме в период, който е узрял за предизвикателства пред демокрацията.“
Либерман уточнява:
„Тръмп не е причината за модела, но изглежда има безпогрешен инстинкт да влошава нещата и той със сигурност има авторитарни импулси и много последователи, които изглежда го утвърждават или аплодират“.
Проучването на AP-NORC установи, че 87% от демократите и 54% от независимите смятат, че вторият мандат на Тръмп ще се отрази негативно на демокрацията в САЩ. За републиканците 82% смятат, че демокрацията ще бъде отслабена от нова победа на Байдън, като 56% от независимите са съгласни.
Около 2 от 10 възрастни американци (19%) казват, че демокрацията в САЩ е „вече толкова сериозно нарушена, че няма значение кой ще спечели президентските избори през 2024 г.“ Републиканците (23%) са по-склонни от демократите (10%) да кажат това, но относително малко от двете партии смятат, че демокрацията в САЩ е достатъчно устойчива, за да устои на резултата.
Социалните медийни платформи и новинарските сайтове, които засилват пристрастията, ускоряват поляризацията, която кара хората от различни политически гледни точки да вярват, че другата страна е тази, която представлява най-сериозната заплаха за демокрацията на нацията, изтъкна Лилиана Мейсън, доцент по политически науки в Джон Хопкинс. Тя обясни:
„Не мисля, че хората преувеличават. Мисля, че те всъщност живеят в информационна среда, в която за тях е вярно, че демокрацията е под заплаха.“
Мейсън коментира още, че едната страна се страхува от това, което Тръмп е казал, че ще направи, ако спечели, докато другата отговаря на страха, създаден в медийната екосистема, според която демократите искат да унищожат Америка и да я превърнат в социалистическо или комунистическо общество.
За някои опасността е повече от изявленията на Тръмп и загрижеността за това как той може да се обърне към авторитаризъм. Това е и случващото се в щатите и съдилищата, където политическите манипулации и заплахите за правата на глас продължават, както и мерките, които ограничават способността на хората да гласуват лесно, като намаляване на местата за пускане на бюлетини по пощата и затягане на изискванията за идентификация на избирателите.
„Вижте всички препятствия, които бяха поставени, за да попречат на хората, особено на цветнокожите, да не могат да гласуват“, заяви 75-годишната Памела Уилямс от Ню Йорк, която се идентифицира като демократ, и отсече:
„Това не е демокрация.“
67-годишният Дъглас Кучмеровски, независим, който живее в района на Фингър Лейкс в Ню Йорк, е загрижен за тези действия на щатско ниво и продължаващото използване на Избирателната колегия, която може да позволи на някой да бъде президент, дори ако загуби народния вот. Той също така поставя под въпрос състоянието на демокрацията на нацията, когато голяма част от страната подкрепя кандидат, изправен пред множество криминални обвинения, който е говорил за преследване на възмездие и използване на армията в страната, наред с други неща.
Тръмп също така излъга за резултата от изборите през 2020 г., който беше потвърден от множество рецензии в щатите на бойното поле, където той оспори загубата си, и призова поддръжниците си на митинг във Вашингтон, преди да щурмуват Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г. в насилствен опит да попречи на Конгреса да удостовери победата на Джо Байдън.
„Този кандидат, във всяка друга епоха, вероятно щеше да бъде изключен. Но по някаква причина в това общество той е един от най-добрите избори“, заяви Кучмеровски и добави:
„Ако тази страна е толкова объркана, че не може да направи разлика между правилно и грешно и бивши президенти правят изявления, че в първия ден той ще бъде диктатор, никой не се интересува от ден два, три или четири, когато той все още диктатор?“