Андрей Янкулов: Страхът от отнемането на автомобилите на пияни шофьори заглъхна в края на лятото

1
6721
Андрей Янкулов
Андрей Янкулов. Снимка: Facebook

Спорен е ефектът от въведената мярка за отнемане на автомобили от пияни и дрогирани шофьори, а страхът от новия закон заглъхна в края на лятото. Това мнение изрази адвокатът в областта на наказателно право Андрей Янкулов.

Според него мярката е „изключително драстична“, тъй като това е най-често наказваното престъпление у нас, а увеличаването на репресията през последните около 20 години е драматична. Публикуваме пълния му коментар по темата без редакторска намеса: 

„Как се отразява на регистрираните престъпления по шофиране с концентрация на алкохол в кръвта над 1.2 промила въвеждането през август на изключително драстичната мярка отнемане на моторното превозно средство или присъждане на равностойността му?

Първо едно пояснение защо наричам мярката „изключително драстична“. Това е най-често наказваното престъпление у нас – близо до 1/4 от общия брой на осъдените на годишна база. Ескалацията на наказателната репресия срещу извършителите на това престъпление през последните 20-тина години без съмнение може да се определи като драматична – в общия случай при първо нарушение първоначално се наказваше с основно наказание глоба по административен ред и извършителите дори не се третираха като осъждани, след това – с пробация, след това – с лишаване от свобода (условно) и от август вече – допълнително и с отнемане на автомобила, което означава имуществена санкция с голяма вариативност в зависимост от стойността на конкретното МПС. При камионите или скъпите автомобили може да се получи реална имуществена санкция в размер по-голям от обезщетения дори при умишлено причиняване на смърт. Това драматично увеличаване на наказателната репресия за това конкретно престъпление стана при чувствително намаляване на престъпността като цяло за периода, в това число и в частност на шофирането след употреба.

Разбира се, все още е твърде рано да се каже какво е точното отражение върху честотата на извършване на това престъпление, както и публикуваната информация от МВР засега е оскъдна. Минимум една година след влизане в сила на мярката би трябвало да се направи едно всеобхватно изследване, което да анализира цялостно ефекта от въвеждането ѝ – динамика на проверките на контролните органи и установените случаи, отражение върху срочността на наказателните производства, отражение върху крайния резултат от наказателните дела, колко и какви МПС-та стигат до фактическо отнемане или присъждане на равностойност и пр.
На този етап имаме изявленията на ръководители от МВР за това колко успешна била мярката и колко са намалели случаите, и месечните данни за регистрираните престъпления за септември и октомври (първите два пълни месеца след промяната на НК), публикувани от министерството.

Действително, през септември има чувствително намаляване на регистрираните престъпления по този текст – 287, при положение че за същия месец на 2022 и 2021 са били съответно 395 и 388.

През октомври обаче се наблюдава обратното: сериозно увеличаване – 358, и изравняване със същите месеци на 2022 и 2021 – съответно 388 и 359.

Поне засега изглежда, че след като темата с отнемането на автомобилите, която беше много гореща през лятото (когато парламентът прие промените изневиделица – никой не разбра, че такава промяна се готви, докато не стана закон), заглъхна през есента, с нея заглъхна и т.нар. „обща превенция“. Страхът, който трябва да буди наказателният закон у гражданина, така че да не го престъпва. И оставяйки нещата на нормалното им състояние без забравения допълнителен фактор „страх“, като че нивата на този тип престъпност поне засега изглежда, че се нормализират твърде скоро и ще достигнат обичайната динамика на престъпността в България – устойчив лек спад от година на година, с изключение на пандемичните, характеризиращи се с голям спад.

Въпреки новата санкция, която единствено заради драстичността си би трябвало да води автоматично до голямо намаляване при извършването на конкретното престъпление.

Доста хляб за размисъл трябва да има за законодателя от ефекта от такива популистки упражнения с наказателния закон.“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Азззз
Азззз
11 месеци по-рано

Абе, къф е тоя олюф та трябва да сме запознати с простотиите му.