Земетресение в Гансу: Над 120 загинали при най-смъртоносното земетресение в Китай от години насам

0
69
Земетресение.
Земетресение. Снимка: Пиксабей

Най-малко 126 души са загинали в Северозападен Китай при най-смъртоносното земетресение в страната от години насам, съобщава “BBC”. Земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер удари планинската провинция Гансу около полунощ в понеделник /16:00 ч. по Гринуич/, като разтърси и съседната провинция Цинхай. Възможно е броят на загиналите да нарасне, като се съобщава за повече от 700 ранени в ледените условия.

Китайският президент Си Дзинпин нареди на хиляди спасителни екипи да се отправят към региона, който е сред най-бедните и разнообразни в Китай. Във вторник кадри, показани по държавната телевизия и в социалните мрежи, показаха цели села, разцепени от земетресението, както и срутени сгради и къщи.

Жителите, които са избягали от домовете си, също бяха показани да се трупат над импровизирани огньове в набързо изградени евакуационни лагери. Във вторник температурите достигнаха -13 градуса по Целзий, съобщават китайските медии.

Оцелелите разказват, че са се чувствали като подхвърлени от вълни и си спомнят, че са се втурнали да излизат от апартаментите си. Един мъж на име Цин, цитиран от китайските медии, си спомня:

„Събудих семейството си и на тутакси се втурнахме надолу по всички 16 етажа.“

Местните власти в окръг Джишишан, най-засегнатият в провинция Гансу, съобщиха, че повече от 5000 сгради в района са били повредени. Китайските медии цитират директора на спасителния екип на Гансу, който обяснява мащабните щети с лошото качество на строителството в селата – много от къщите са стари и направени от глина.

Гансу е разположен между Тибетското плато и платото Льос и граничи с Монголия. Отдалеченият регион е един от най-бедните и етнически разнообразни в Китай. Епицентърът на земетресението е бил в автономната префектура Линся Хуей, където живеят много китайски мюсюлмански групи, включително хуейци, бонанци, дунсянци и салари.

Китайските власти съобщиха, че земетресението е било с магнитуд 6,2 по скалата на Рихтер, докато Геологическата служба на САЩ (USGS) регистрира магнитуд 5,9 и дълбочина 10 км. Последвали са около 10 вторични труса, съобщават местните власти.

Във вторник Синдзян, провинция западно от Гансу, също регистрира земетресение с магнитуд 5,5 – но нямаше незабавни съобщения за жертви. В целия регион е нарушено електроснабдяването и водоснабдяването, което възпрепятства спасителните дейности. Длъжностни лица твърдят, че разполагат с ограничено време за спасяване на хора в условията на минусови температури.

„Твърде студено е, за да се издържи… температурата е -15 градуса по Целзий тук“, смята Уанг И, главен командир на спасителния екип „Синьо небе“ пред “BBC”. Blue Sky е най-голямата китайска неправителствена хуманитарна организация, която има над 30 000 доброволци в цялата страна. Уанг призна, че очаква броят на жертвите да нарасне. Той сподели още:

„Сега трябва да копаем по-дълбоко в развалините. Но в района няма големи сгради. Така че броят на хората ще се увеличи, но няма да е много.“

Президентът Си добави:

„Трябва да се положат всички усилия за провеждане на издирвателни и спасителни дейности, своевременно лечение на ранените и свеждане до минимум на жертвите.“

Китай се намира в регион, в който се срещат няколко тектонични плочи, а именно Евразийската, Индийската и Тихоокеанската, и е особено податлив на земетресения. През септември миналата година повече от 60 души загинаха при земетресение с магнитуд 6,6 в югозападната провинция Съчуан.

Земетресението в Гансу е най-смъртоносното в Китай от 2014 г. насам, когато повече от 600 души загинаха при трус в югозападната провинция Юнан. През 2010 г. опустошително земетресение в Юшу, провинция Цинхай, отне живота на почти 2700 души.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments