Макрон е в криза след сблъсъка с имиграцията

0
37
Франция, Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons
Еманюел Макрон. Снимка: wikimedia commons

Френският президент Еманюел Макрон постигна ключова победа във вторник късно вечерта, след като прие водещ законопроект за имиграцията при гласуване, което остави дълбоко белязана неговата парламентарна коалиция, пише „Politico“.

Законопроектът налага поредица от мерки, които бяха силно критикувани от левицата като угодничество на Националния митинг на Марин льо Пен, докато крайнодясната партия твърди, че правителството на Макрон е било вдъхновено от дългогодишните си призиви чужденците да бъдат изключени от държавните социални помощи.

Ключова част от законопроекта сега предвижда социалноосигурителните обезщетения за чужденци да бъдат обвързани с пребиваване във Франция поне пет години или 30 месеца за тези, които имат работа, повтаряйки някои от дългогодишните кампании на Националното рали.

В изненадващ ход Националното събрание във вторник обяви, че ще гласува в полза на последната версия на правителствения законопроект, смущавайки висшите служители на партията на Макрон, които трябваше да избират между приемането на законопроекта с крайнодясна подкрепа или да захвърлят всичко в коша.

Правителството успя да прокара закона благодарение на обещанието в последния момент да не приема законодателството, ако не получи достатъчно подкрепа без крайната десница.

Общо 349 депутати, включително представители на центристката коалиция на Макрон, консерваторите и 88 депутати от Националното събрание, в крайна сметка гласуваха във вторник в подкрепа на проектозакона, докато 186 бяха против. Въпреки че това може да изглежда прилично мнозинство, почти една четвърт от депутатите от коалицията на Макрон се въздържаха или гласуваха против законопроекта. След гласуването министърът на вътрешните работи Жералд Дарманин коментира:

„Имаше моменти на големи трудности, но днес можем да бъдем удовлетворени, че мнозинството от депутатите ясно гласуваха за въвеждането на много строги мерки.“

Но сега правителството е изправено пред разбита коалиция в парламента. Дебатите и компромисите оставиха съюзниците на Макрон сериозно засегнати, като 27 депутати, принадлежащи към неговата центристка коалиция, гласуваха против последната версия на законодателството. Следващото, което се очаква, е в сряда Макрон да говори за справяне с кризата. Спекулациите твърдят, че скоро той може да предприеме преустройство, включително смяна на министър-председателя, за да даде нова енергия на правителството си.

Въпрос на спорове във вторник беше дали правителството се нуждае от гласовете на Националното събрание, за да прокара своя законопроект през парламента. По време на спешна среща в Елисейския дворец преди гласуването Макрон предупреди своята партия, че ако не успее да получи мнозинство без крайната десница, той ще откаже да приеме законодателството. Този ход имаше за цел да покаже, че не е имало мълчаливо разбирателство или преговори между партията на Макрон и партията на неговия голям съперник Льо Пен.

Но докато правителството не се нуждаеше от депутати от RN, за да приеме законодателството, то щеше да се провали, ако бяха гласували против законопроекта.

„Това е отвратителна победа“, заяви крайнолевият политик Жан-Люк Меланшон в остра публикация в социалните медии. По думите му:

„Без 88-те гласа на Националното събрание правителството ще има по-малко от абсолютното мнозинство… Появява се нова политическа ос.“

Законопроектът за имиграцията беше голямо изпитание за правителството на Макрон, тъй като се стреми да потисне възраждащата се крайна десница и да отговори на втвърденото обществено мнение по въпросите на миграцията и граничния контрол. Това дойде, след като бяха повдигнати въпроси относно способността на Макрон да управлява Франция след поражението на парламентарните избори миналата година, което му коства мнозинството в Националното събрание.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments