Тръмп получи забрана да участва в изборите за президент в два щата: Какво следва?

0
59
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook

Първо – Върховният съд на Колорадо постанови, че бившият президент Доналд Тръмп няма право да се кандидатира за старата си длъжност в този щат. След това държавният секретар на Мейн от Демократическата партия отсъди същото за своя щат, съобщи „Associated Press“. 

И двете решения са исторически. Съдът в Колорадо беше първият съд, който приложи към кандидат за президент рядко използваната конституционна забрана, насочена срещу лица, които са участвали „в метеж или въстание“. Ръководителката на щатската законодателна власт на Мейн също се превърна първата висша служителка, която едностранно заличава кандидат за президент от избирателните списъци по силата на тази разпоредба.

Въпреки това и двете постановени решения все още не са влезли в сила, тъй като тече съдебният процес. Това означава, че Тръмп остава в избирателните списъци в Колорадо и Мейн и че политическата му съдба сега е в ръцете на Върховния съд на САЩ. Решението на съда в Мейн вероятно никога няма да влезе в сила само по себе си. Основното му въздействие ще бъде свързано най-вече със засилване на натиска върху съдебната система на страната, за да бъде казано ясно: Може ли Тръмп все още да се кандидатира за президент след щурма над Капитолия на САЩ, извършен на 6 януари 2021 г.?

Какъв е правният въпрос?

След Гражданската война САЩ ратифицират 14-ата поправка на Конституцията, за да се гарантират правата на бившите роби и други уязвими групи. Тя включваше и клауза, наречена Раздел 3, която имаше за цел да попречи на бившите конфедерати да си върнат властта в правителството след войната. Мярката гласи: „Никой няма право да бъде сенатор или представител в Конгреса, нито кандидат за президент или вицепрезидент, нито да заема каквато и да е гражданска или военна длъжност в Съединените щати или в който и да е щат, който, след като преди това е положил клетва като член на Конгреса или като длъжностно лице на Съединените щати, или като член на щатски законодателен орган, или като изпълнителен или съдебен служител на който и да е щат, да подкрепя Конституцията на Съединените щати, е участвал в метеж или бунт срещу страната, или е оказвал помощ или подкрепа на нейните врагове. Конгресът може да се обяви срещу това с 2/3 от гласовете на всяка камара.“

През 1872 г. Конгресът наистина премахна тази клауза за повечето конфедерати и постепенно разпоредбата престана да се прилага. Към днешна дата обаче, вниманието отново е насочено към нея след скандала, свързан с щурма, който беше насърчен от бившия лидер.

Как ще повлияе това на Тръмп?

Срещу Тръмп вече се води съдебно преследване заради неговия опит да повлияе на хода на изборите през 2020 г., които той загуби от Байдън. Въпросната разпоредба обаче не изисква налагането на наказателна присъда, за да влезе в сила.

Подадени са десетки съдебни искове за дисквалифициране на Тръмп, в които се твърди, че на 6 януари той е участвал активно в бунта и вече не е надежден кандидат за президентския пост. Всички искове бяха неуспешни до обявяването на решението в Колорадо. След това от десетки държавни секретари е било поискано да отстранят бившия президент от избирателните списъци, но всички заявиха, че на практика нямат правомощия да го направят. Решението и на Мейн обаче налага на Върховния съд да се произнесе.

До произнасянето на постановлението на Върховния съд всеки щат може да приеме свой собствен стандарт за това дали Тръмп или някой друг може да бъде включен в избирателната бюлетина. В резултат на всичко това в момента страната се намира в „юридически хаос“, който съдът трябва да смекчи възможно най-бързо.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments