Войната на Европа срещу тютюна има нова цел: Никотинът

0
141
Никотинови паучове
Снимка: Pixabay

Европа набира скорост, за да започне следващата си война срещу тютюневата индустрия. Този път обаче тя не е насочена срещу смъртоносните цигари, а срещу продукт, който не съдържа никакъв тютюн – безобидните на пръв поглед никотинови пакетчета, познати още като никотинови паучове, предаде „Politico“.

Все още недостатъчно популярни извън Швеция, никотиновите паучове представляват малки пакетчета, които съдържат в състава си никотин, ароматизатор и растителни влакна. Те се поставят в устната кухина, където се разтварят бавно, като по този начин, хората, които ги приемат, си набавят необходимата доза никотин, в комбинация със свеж вкус в устата. В последните години популярността им расте. Специално изготвен анализ показва, че пазарът на никотинови паучове е станал два пъти по-активен в периода между 2020 и 2021 г. в Хърватия, Чешката република, Дания, Словакия и Обединеното кралство.

Докато така нареченият шведски снус – добре познат в страната продукт, който съдържа тютюн и е забранен в останалата част на ЕС, никотиновите паучове до момента са извън строгия обсег на регулаторните органи в Брюксел, тъй като на практика не съдържат тютюн. Това означава, че засега няма изрично формулирани разпоредби в рамките на ЕС за допустимите нива на никотин в пакетчетата или за начина им на етикетиране. Дългоочакваните промени в законодателството на блока относно тютюневите изделия, данъчното облагане и рекламата им обаче могат да променят сериозно всичко това. Действащите правила вече обхващат електронните цигари, които също не съдържат тютюн, като има индикации, че Комисията възнамерява да преразгледа въпроса, за да затегне „примката“ по отношение на никотиновите паучове. Възможно е също така да се въведе потенциална забрана по примера на Белгия, Нидерландия и някои части на Германия.

„Очаквам, че новата регулация ще третира тютюневата индустрия като никотинова индустрия. Смятам, че ще станем свидетели на въвеждане на данъци върху тези продукти, които ще са по-близки до начина, по който се облагат цигарите,“, споделя Филип Горъм, старши анализатор в „Morningstar“, компания за инвестиционни проучвания.

В обобщение на предварителните резултати от проучване на законодателството на ЕС за контрол на тютюна, извършено от изследователската компания „Open Evidence“, се посочва, че забраната на снус трябва да бъде разширена, за да обхване и никотиновите паучове. Еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакидес също изтъкна, че нарастващата популярност на никотиновите торбички поражда „сериозни опасения за общественото здраве“.

Силно пристрастяващи, минимално регулирани

Въпреки че никотинът предизвиква силно пристрастяване, няма толкова единодушно мнение за негативното му въздействие върху здравето. В публикувано през февруари обобщение на експертните изложения, представено пред здравната комисия на Европейския парламент се посочва, че „рисковете за здравето, предизвикани на никотиновите паучове, се крият най-вече във високото съдържание на никотин в някои продукти, което съответно води до подобно или по-високо съдържание на никотин в кръвта на потребителите“.

В отделен доклад на Германския федерален институт, посветен на оценка на рисковете при консумация на такива продукти, се констатира, че никотинът в тях има силно въздействие върху сърдечносъдовата система, а пакетчетата са високорискови за децата, бременните и кърмещите жени, както и за хората със сърдечносъдови заболявания. Експертите, изготвили доклада, предупреждават, че едно от основните опасения е, че никотиновите паучове са особено „привлекателни“ за младите хора. По техни думи макар никотиновите паучове и други нови продукти от това естество като електронните цигари да предоставят алтернативи на пушачите на цигари, не е доказано, че те са безвредни, а освен това могат да насърчат много непушачи, особено млади, към консумацията на тютюн и никотин.

В резюмето на проучването на компанията „Open Evidence“, отбелязано като „поверително“ и разгледано от екип на „Politico“, се казва, че забраната на тютюна за орална употреба, т.е. на снус, „се оказва изключително успешна за подобряване на вътрешния пазар и за осигуряване на високо ниво на защита на здравето, дори ако някои предизвикателства са породени от новите продукти, обхванати от съответния критерий, който изисква забраната да бъде разширена, така че да обхване и съдържащите никотин продукти за орална употреба“. В анализа също така се изтъква, че много тютюневи компании смятат, че разширяването на забраната с цел обхващане и на никотиновите паучове ще бъде в ущърб на потребителите, които възнамеряват да преминат към по-безопасни алтернативи на пушене.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments