В бюджета на Варна за тази година ще бъдат заложени много пари за осветление, заяви кметът Благомир Коцев в ефира на „Денят с Веселин Дремджиев“. По думите му основните сигнали на гражданите до него са свързани с осветлението, чистотата, презастрояването и Морската градина.
„Имаме саботажи на терен по поддръжката на уличното осветление и сме задвижили съвместни действия с МВР и Общинска полиция“, посочи той и добави, че ще се монтира видеонаблюдение на невралгичните точки с подозрително много повреди. Градоначалникът поясни, че това ще са 24 точки, вместо планираните 16, свързани със саботажи, а не с рутинна техническа неизправност. Той каза още, че договорите на фирмите по поддръжка на уличното осветление са изтекли на 31 декември, без да бъде уведомен кметът за това, като недобросъвестното отношение на съответните служители няма да остане без последици.
Чистотата е другият голям проблем в града, като през целия ден е имал поредица от срещи по темата, заяви Коцев, допълвайки, че има разбирането на сметосъбиращата фирма за оптимизиране на процеса с почистването и извозването на отпадъците, каза кметът, като съобщи, че договорът с фирмата е наследен от предходното управление и е сключен със срок до 2026 г.
Правят се усилия за системно решаване и на проблема с колите в Морската градина, заяви Коцев, както и че той в лично качество е против да движението на автомобили там. По думите му, изграждането на буферни паркинги по периферията на Морската градина е част от решението на проблема, който е наследен и е от години.
Голям е проблемът с презастрояването, резултат на десетилетия издавани разрешителни, подчерта още Коцев и добави, че общината започва дълъг процес по промяна на ОУП като законен начин презастрояването във Варна да бъде трайно решен казус. Като първа стъпка той посочи, че вече е прекратена продажбата на общински имоти, но ще има поредица от още действия.
Коцев посочи също, че се идентифицират терени за индустриална зона, за да се привличат трайно инвеститори в града.
„Вече разговарях с хърватски и турски компании, готови да направят свои инвестиции във Варна“, съобщи още той.
На въпрос за „Дупката“ кметът Коцев заяви, че със сигурност ще има широко публично обсъждане и дори местен референдум, за да се вземе решение за съдбата на това централно пространство на Варна. Акциите на Панаира са запорирани, Министерството на икономиката си ги иска обратно и аз поддържам техните действия, защото е редно да си запази държавата дела.
„Тази година дружеството ще се ликвидира, за да си придобием собствеността“, обясни кметът, добавяйки, че в „Дупката“ има парцел от 900 кв. метра частна собственост и частните интереси не се очаква да съвпаднат с публичния интерес, което вероятно ще наложи отчуждаване с общински средства.
„Не искам да налагам моето мнение, а да чуя общественото мнение. Идеите на хората са различни за това емблематично място и трябва да стигнем до решение“, посочи той за „Дупката“, за която в проектите за 100 млн. лева на Община Варна са отделени пари за проектиране на естетизацията на градската среда в района.