Бабинден, един от големите народни женски празници в България, не е просто ден за отбелязване на традиции и благодарност към акушерките и лекарите в сферата на родилната помощ. Той е и повод да се обсъдят и анализират сериозни проблеми, с които се сблъсква българската здравна система, особено в областта на акушерството и гинекологията.
Според данните, предоставени от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи /БАПЗГ/, страната ни изпитва значителен недостиг на акушерки. Този недостиг е толкова осезаем, че води до затваряне на акушеро-гинекологични отделения в някои болници. Средната възраст на акушерките е 49 години, което показва, че професията се нуждае от подмладяване и нови кадри.
Акушерките играят ключова роля в здравеопазването, особено при раждането и грижата за новородените. Недостигът на такива специалисти не само че засяга качеството на предоставените здравни грижи, но също така увеличава натоварването и стреса върху работещите в тази сфера.
Проблемът с недостига на акушерки изисква незабавно внимание и действия от страна на здравните власти. Необходимо е да се предприемат стъпки за привличане на нови кадри, подобряване на условията на труд и обучение, както и да се осигури подходяща мотивация и подкрепа за специалистите в тази област.
Бабинден е ден, който подчертава важността на акушерството и гинекологията в здравната система на България. Този ден ни напомня за неотложната нужда от подобрения и инвестиции в тази сфера, за да се осигури качествена грижа за всички родилки и техните бебета.