Александър Дунчев: Моментът е преломен. Има шанс за независима Държавна агенция по горите към МС!

0
261
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Facebook
Моментът е преломен, защото има шанс да бъде създадена независима Държавна агенция по горите към Министерския съвет. Днес е срокът да бъдат давани становища. Това съобщи в социалната мрежа Facebook общественикът и природозащитник Александър Дунчев. Публикуваме анализа му по въпроса без редакторска намеса:
 
„Започва нов опит за реформа в горите и моментът е преломен, тъй като днес е срокът за становища как да изглежда тази реформа. Включете се и Вие! Това е шансът да се създаде нова единна и независима Държавна агенция по горите към МС, която не само да постави опазването на горите над партийни и мафиотски интереси, но и да ги спаси от нови престъпни схеми за приватизация. 
 
Неуспешният опит при кабинета „Петков“ обаче сочи, че оставим ли този процес на волята на „сглобката“, горската система ще бъде по-скоро разбита и набързо прехвърлена в частни олигархични ръце.
 
Тогава, през 2022 г., процесът по отделянето на Агенцията по горите (ИАГ) от МЗХ се провали, защото отказах да подкрепя условието на ИТН и БСП (т.е. на ГЕРБ и ДПС) да се разбие на парчета горската система, като ИАГ стане горска полиция към МС, а държавните горски и ловни стопанства (както и най-важните горски политики) останат в МЗХ, за да продължи източването и феодализирането им, докато не бъдат изцяло приватизирани след трансформацията им в търговски дружества. Чудите се защо?
 
Цялата история с разпарчетостването и приватизирането на държавните гори, имащи дял 75% от всички български гори, започва още през 90-те години, когато НС разделя държавните горски стопанства на лесничейства и държавни дърводобивни фирми. След 2000 г. фирмите са приватизирани, разпродадени и фалирани, като много мутри и до днес се ширят в ловните хижи, придобити чрез тази схема.
 
Втората вълна на приватизация бяха скандалните заменки и продажби на държавни гори по черноморските и планинските курорти в периода 2003-2009 г., а третата вълна – потенциално най-бруталната, започна с приемането на нов закон (ЗПП) през 2019 г., с който ГЕРБ задължиха трансформирането на държавните горски служби в акционерни дружества, с цел прилагането на добре познатата ни схема: 1. източване, 2. несъстоятелност и 3. приватизация.
 
Този процес обаче го забавихме благодарение на анализ на държавните гори в Европа, който изготвихме с колегите в ИАГ през 2021 г. и който опроверга лъжата на разни чиновници, че Европа ни задължавала да направим държавните гори акционерни дружества, за да влезем в Евро-зоната. Оказа се, че в 75% от европейските държави (вкл. и в САЩ), държавните гори са част от държавна горска служба, и народите там не допускат превръщането им в корпорации, именно от страх към приватизацията и унищожаването на гората заради една печалба.
 
В тази посока беше и решението на служебното правителство на Гълъб Донев от края на 2022 г., което, противно на желанието на ГЕРБ, задължи МС да преобразува горските стопанства в икономически субекти към бюджета, а не в акционерни дружества. За съжаление в две министерства отново е подета инциативата за приватизацията.
 
Но най-силното доказателство, че сегашните управляващи се гласят да приложат нежеланата схема с разбиването на горската система, е фактът, че вместо с постановление МС веднага да преобразува ИАГ в Държавна агенция по горите и тази вече независима агенция да подготви законодателните промени (така, както се прави за други министерства и агенции и както се направи за ДАГ през 2007 г.), в момента целият процес е оставен да се ръководи от МЗХ и поставените там партийни лакеи на мафията.
 
А те, в най-добрия случай, ще „пуснат“ ИАГ да стане ДАГ, но ще оставят държавните гори в МЗХ, за да чакат схемата с приватизацията, а в най-лошия случай – ще направят всичко възможно да блокират целия процес, както стана през 2022 г. Да, ще ни лъжат, че „никой не иска да продава държавните гори“, но Вие вярвате ли им?“
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments