„Зимата на фермерското недоволство маркира събитията през последните няколко месеца. Ще имаме и пролет, наситена със земеделски протести и недоволства. Земеделието се намира в перфектната буря. Кризата в европейското земеделие е повсеместна. Земеделието плати цената за потушаване на всички други кризи, които се случиха през последните 3-4 години.“
Това коментира бившият директор на Държавен фонд „Земеделие“ и бивш аграрен министър Васил Грудев за „БНР“. Според него през изминалата година и половина земеделието ни се люшка като кораб без кормчия, няма посока за развитие, освен краткосрочно погасяване на кризи. Той изтъкна, че в европейски мащаб подобно движение на аграрната политика е катастрофално.
Експертът смята, че изнервянето в земеделския сектор се дължи на прогнозите, че рецесията няма да си тръгне и някой ще трябва да плати цената, измерима в много фалити. Той изтъкна, че флагманът на родното земеделие – зърнопроизводството – се намира в сериозна криза. Грудев не смята, че украинските продукти са универсалното зло и посочи, че дори и да бъдат затворени границите за зърното на Украйна, това няма да доведе до промяна на ситуацията с цените и пазарите.
Грудев постави акцент и върху „морковчето, което се предлага от Европейската комисия – инвестиция в инфраструктура“, което според него означавало „да може много бързо да изнесем нашето производство, когато имаме прозорец – пристанища, Дунав, железопътна и пътна инфраструктура“. Той даде пример с Румъния, която инвестира в чисто ново пристанище в Черно море, докато в България се бездейства.
„Никой в Министерството на земеделието не работи по подобна тема“, изтъкна бившият ресорен министър.