Предложение във Великобритания: Да се забранят вейповете сред децата

0
124
Момиче пуши вейп.
Момиче пуши вейп. Снимка: Пиксабей

Правителството на Обединеното кралство съобщи, че ще бъдат забранени вейповете за еднократна употреба като част от плановете за справяне с нарастващия брой млади хора, които започват да пушат такива устройства, пише „BBC“.

Ще бъдат въведени и мерки за предотвратяване на продажбата на вейпове на деца и за борба с продажбите на непълнолетни. Данните на благотворителната организация „Действие срещу тютюнопушенето и здравето (Ash) сочат, че 7,6% от младежите на възраст между 11 и 17 години вече редовно или от време на време правят вейп, като през 2020 г. този дял е бил 4,1%. Очаква се забраната да бъде въведена в цялото Обединено кралство, уточнява правителството.

Вече е незаконно да се продава, каквато и да е изпаряваща се течност на лица под 18 години, но правителството заяви, че вейп устройствата за еднократна употреба – често продавани в по-малки и по-цветни опаковки от тези за многократно пълнене – са „ключов фактор за тревожното нарастване на употребата им сред младите хора.

При обявяването на плановете в понеделник министър-председателят Риши Сунак заяви, че е правилно да се предприемат „решителни действия“ за предотвратяване на употребата на вейпове сред децата. Той беше категоричен:

„Децата не трябва да пушат вейп устройства, не искаме да се пристрастяват, все още не разбираме пълното дългосрочно въздействие върху здравето.“

Поддържане на вейповете за възрастни пушачи

Сунак предположи, че предложенията биха постигнали правилния баланс между ограничаването на достъпа на деца и запазването на достъпа до такива устройства на възрастни пушачи, които се опитват да откажат цигарите.

„Важно е да запазим вейп устройствата за възрастните пушачи, които искат да спрат да пушат цигари“, продължи министър-председателят, като добави, че иска да се насочи към всички неща, които правят така, че децата да нямат достъп до вейповете.

Според NHS изпаряването на течност от устройство като акт на пушене е значително по-малко вредно от действителното тютюнопушене, но употребата на тези устройства не е от дълго време, че да се знаят дългосрочните рискове от тях. Вдишваните пари е много вероятно да съдържат малки количества химикали, които се съдържат в цигарите, включително никотин – който предизвиква пристрастяване, но определено той не се счита от NHS за една от най-проблемните съставки в цигарите.

Предложенията следват миналогодишното обявяване на забрана за продажба на цигари на всички, родени на или след 1 януари 2009 г., като част от опита за създаване на „поколение без тютюнев дим.

Министърът на здравеопазването Виктория Аткинс заяви своята увереност пред “BBC”, че новият законопроект ще бъде приет от парламента до парламентарните избори, които се очаква да се проведат тази година, и ще влезе в сила в началото на 2025 г.

След като сроковете бъдат потвърдени, на търговците на дребно ще бъдат дадени шест месеца, за да го приложат. Законопроектът би могъл да бъде внесен, като се използва съществуващото законодателство, предназначено за опазване на околната среда.

Участниците в кампанията отдавна твърдят, че вейповете за еднократна употреба са разточителни и че материалите и химикалите, използвани за производството им, включително литиевите батерии, затрудняват безопасното им изхвърляне.

Последните промени ще въведат също така правомощия за спиране на продажбата на изпаряващи се устройства за многократно пълнене с вкус, предназначен за деца, и за изискване те да се произвеждат в по-обикновени и по-малко привлекателни опаковки.

Правителството ще може също така да задължи магазините да излагат такива устройства за многократно пълнене на видно за децата място и далеч от други продукти, които те биха могли да купят, като например бонбони.

Правителството уточнява, че ще се проведе допълнително обществено допитване, за да се реши кои аромати трябва да бъдат забранени и как ще се продават устройствата за многократно пълнене. За да се спре продажбата на непълнолетни, ще бъдат въведени допълнителни глоби за всички магазини в Англия и Уелс, които бъдат хванати да продават нелегално вейпове на деца.

Мат Карпентър, главен учител в колежа „Бакстър“ в Кидърминстър, заяви пред „BBC“ Radio 5 Live, че вейпът е „огромна част от младежката култура“, и увери, че предложената забрана за устройствата за еднократна употреба е „голяма стъпка напред.

Глин Потс, главен учител в католическия колеж „Нюхам“ в Олдхам, заяви, че е необходимо да се предприемат действия, за да се спре „бомбардирането“ на децата с привлекателни продукти в социалните медии и в магазините в цялата страна. В предаването „Today“ на BBC Radio 4 той подчерта също така, че в има доказателства, че някои устройства за вейпинг са били преработени, за да съдържат „производни на канабиса, които според него могат да доведат до хоспитализация на младите хора.

Алтернативите за изпаряване като никотиновите пакетчета – малки бели пакетчета, които се поставят между устните и венците – също ще бъдат забранени за деца. Те освобождават никотин, но не съдържат тютюн, така че в момента могат да се продават законно на лица под 18 години.

Ръководителите на здравните служби ще се стремят да гарантират, че новите мерки няма да затруднят възрастните пушачи да преминат към изпаряване като алтернатива.

Ето защо консултациите за това докъде да стигнат ограниченията за ароматите и дисплеите в магазините ще бъдат важни. Съобщението е следствие от първоначална консултация, стартирана в края на миналата година от правителството на Обединеното кралство и децентрализираните администрации, за да се проучи общественото отношение към мерките, предложени за намаляване на нивата на тютюнопушене и изпаряване. Правителството съобщи, че почти 70 % от анкетираните са подкрепили забраната на вейповете за еднократна употреба.

Забранили ли са други държави вейповете за еднократна употреба?

Правителствата на Шотландия и Уелс заявиха, че ще въведат забрани или със законодателни актове в собствените си парламенти, или като подкрепят мерки, валидни за цялото Обединено кралство. Северна Ирландия все още няма делегирана администрация след разпадането на разпределението на властта, но нейното министерство на здравеопазването заяви, че има „дългогодишна стратегическа цел за Северна Ирландия без тютюн и ще извърши подготовка, за да позволи на бъдещите министри да вземат решение относно забраната.

Обединеното кралство се присъедини към малката група държави, които планират да забранят вейповете за еднократна употреба. Австралия, Франция, Германия и Нова Зеландия обявиха подобни планове, въпреки че досега само Нова Зеландия ги е приложила. Някои твърдят, че плановете на Обединеното кралство все още не отиват достатъчно далеч. Имаше призиви за въвеждане на данък върху електронните цигари, за да се изравнят те с тютюневите, докато Австралия направи така, че вейповете да са достъпни само по лекарско предписание.

Отчаян опит

Дебора Арнот, главен изпълнителен директор на Ash, приветства правителствената стратегия, а д-р Камила Кингдън, председател на Кралския колеж по педиатрия и детско здраве, заяви, че създаването на „поколение без тютюнев дим“ ще намали шансовете на младите хора да развият предотвратими заболявания в по-късен етап от живота си. Асоциацията на индустрията за изпаряване в Обединеното кралство обаче заяви, че е „разтревожена“ от съобщението, като добави, че изпаряващите устройства за еднократна употреба са „изиграли ключова роля в подпомагането на милиони възрастни да се откажат от цигарите и да останат без тях. В изявлението се казва още:

„Въпреки че действията за предотвратяване на достъпа на младите хора до изпаряващи устройства са от решаващо значение, този ход прилича повече на отчаян опит на правителството да пожертва вейповете в името на гласовете.“

Асоциацията допълни, че забраната ще изложи децата на по-голям риск, като „стимулира черния пазар. Вместо това тя призова за по-добро прилагане на действащите закони.

Elf Bar – един от най-големите производители на вейпове в страната заедно със сестринската марка Lost Mary – заяви, че подкрепя желанието на правителството да спре децата да използват вейпове, но изрази разочарование от пълната забрана.

Британското подразделение на British American Tobacco предложи засилен контрол върху вноса, привлекателността, а достъпът да намали по-ефективно употребата от непълнолетни.

Акциите на някои големи фирми за изпаряване се сринаха в началото на търговията в понеделник след новината за предложената забрана. Служителите по търговските стандарти обясняват, че са необходими повече ресурси и време, за да се помогне за справянето с нелоялните търговци на дребно.

Местните власти могат да налагат максимална глоба в размер на 2500 лири, а през октомври правителството обяви пакет от 30 млн. лири за подпомагане на правоприлагането.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments