Европейският съюз и Великобритания са изправени пред тревожно нарастване на случаите на рак на дебелото черво сред младото население, показва проучване на Миланския университет, цитирано от информационната агенция ДПА. Изследването, публикувано в научното списание Annals of Oncology, разкрива значително увеличение на заболеваемостта сред хората на възраст между 25 и 49 години, като основни фактори се сочат наднорменото тегло, повишената консумация на алкохол и намалената физическа активност.
Ракът на дебелото черво е особено агресивен при младите хора и шансовете за оцеляване са по-малки в сравнение с по-възрастните. В тази връзка, изследователите предлагат здравните власти да преразгледат настоящите програми за скрининг и да обмислят включването на по-млади хора, стартирайки от 45-годишна възраст.
Според изследователите заболяването обикновено започва от образувания по чревните стени, които могат да бъдат успешно отстранени при ранно откриване чрез колоноскопия. Въпреки това, прогнозите са тревожни. Във Великобритания се очаква смъртността от рак на дебелото черво да се увеличи рязко до 2024 г. в сравнение с 2018 г., като се предвижда увеличение с 26% при мъжете и с почти 39% при жените. Подобни тенденции се забелязват и в Италия, Испания, Полша и Германия.
Въпреки че абсолютните числа сред младите хора все още са сравнително ниски, увеличаването на процента заболели е обезпокоително, особено предвид подобренията в диагностиката и лечението на рака на дебелото черво. От друга страна, смъртността от това заболяване във всички възрастови групи намалява, като се вземе предвид възрастовата структура на населението, със значително намаление в Германия от 2019 г. до момента.
Изследователският екип на Карло Ла Векия подчертава, че въпреки намаляването на възрастово стандартизираните нива на смъртност от рак в целия ЕС, реалните смъртни случаи от рак се увеличават поради нарастващия брой на възрастните хора в региона. В този контекст, екипът на Ла Векия подчертава необходимостта от повече политически мерки за насърчаване на физическата активност и намаляване на консумацията на алкохол, за да се справим с този тревожен тренд.