Икономическите проблеми на Европа продължават с нулев растеж в края на 2023 г.

0
94
Франкфурт
Франкфурт. Снимка: Пиксабей

Икономиката на Европа не успя да се разшири в края на 2023 г., като стагнацията продължава повече от година на фона на по-високите цени на енергията, по-скъпите кредити и изоставащия растеж в мощната Германия, пише „Асошиейтед прес“.

Нулевият икономически растеж за периода от октомври до декември миналата година следва свиване от 0,1% през трите месеца преди това, според данни, публикувани във вторник от статистическата агенция на Европейския съюз /ЕС/ – Евростат. Това продължава жалката поредица от икономически бръщолевения: 20-те страни, които използват евровалутата, не са показали значителен растеж от третото тримесечие на 2022 г., когато икономиката нарасна с 0,5%. А началото на тази година не изглежда по-добро, като индикаторите за бизнес активността все още мигат в червено за свиване. Освен това прекъсванията на корабоплаването в Червено море ограничиха глобалната търговия през Суецкия канал, основен маршрут между Азия и Европа, повишавайки разходите за корабоплаване и заплашвайки да стимулира инфлацията. Ето мнението на Холгер Шмидинг, главен икономист в банка Berenberg:

„Еврозоната все още се лута да намери дъното.“

Цифрите във вторник подчертаха нарастващото разделение между Европа и Съединените щати, чиято икономика е нараснала с 0,8% през четвъртото тримесечие в сравнение с предходния тримесечен период или годишен темп от 3,3% – по-добре от очакваното.

Не всички новини са лоши. От една страна, безработицата е рекордно ниска, а броят на работните места се е увеличил през тримесечието от юли до септември.

Цените на енергията също се понижиха от последните скокове – въпреки че остават по-високи, отколкото преди Русия да нахлуе в Украйна – и нивата на съхранение на природен газ, който се използва за отопление на домове, захранване на фабрики и производство на електричество, са стабилни. Тъй като хранилището за газ е пълно със 72% и по-голямата част от зимния отоплителен сезон почти приключи, страховете за по-високи сметки за комунални услуги и нова енергийна криза намаляха.

Докато икономиката е в застой, инфлацията също е намаляла бързо от болезнения си двуцифрен пик, спадайки до 2,9% през декември. Но заплащането и покупателната способност на хората все още наваксват нивата, загубени от скока на цените.

Междувременно антиинфлационното лекарство, прилагано от Европейската централна банка – рязко по-високи лихвени проценти – ограничи бизнес инвестициите и дейността с недвижими имоти като строителство и продажби на жилища.

Най-голямата икономика в Европа Германия също е затънала в по-високи цени на горивата за енергоемки индустрии, след като Русия спря по-голямата част от своя природен газ за континента. А Германия е изправена пред липса на квалифицирани работници и години на недостатъчно инвестиране в инфраструктура и цифрови технологии в полза на балансирани бюджети.

Докато входящите числа „не сочат значително подобрение“ и биха могли да сигнализират за ново леко свиване през първите три месеца на тази година, еврозоната трябва да се възползва от падащата инфлация, която възстановява покупателната способност на потребителите и очакваните по-ниски лихвени проценти, според икономисти в Oxford Economics.

Анализаторите очакват ЕЦБ да намали лихвените проценти тази година – някои прогнозират още през април, а други смятат, че централната банка може да изчака до юни, за да гарантира, че инфлацията определено е под контрол. Но рисковете остават, включително атаките на йеменските бунтовници хуси срещу кораби в Червено море, където минава 12% от световната търговия, на фона на войната на Израел срещу Хамас.

Транспортните разходи се повишиха, тъй като корабните компании маршрутизират кораби около южния край на Африка, добавяйки седмица или повече към пътуванията. С по-високите разходи за доставка и закъсненията на продукти от дрехи до компоненти на клавиатурата нарастват опасенията за нови скокове на потребителските цени, ако конфликтът в Газа се проточи или ескалира.

Прекъсването на търговията може да добави до 0,5% към основната инфлация, което изключва нестабилните цени на горивата и храните, каза Oxford Economics. Базисната инфлация се следи отблизо от ЕЦБ. В бележка анализатори на Oxford Economics споделиха:

„Смятаме, че въздействието върху основната инфлация ще бъде достатъчно за ЕЦБ да изчака още малко.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments