Фермери хвърляха яйца и камъни по Европейския парламент, предизвиквайки пожари в близост до сградата и пускайки фойерверки на фона на протести, с които искат да кажат, че на срещата на върха на лидерите на Европейския съюз /ЕС/ би следвало да направят повече, за да им помогнат с данъците и растящите разходи, съобщава агенция „Ройтерс“.
Протестиращите се опитаха да съборят бариерите, издигнати пред парламента – на няколко пресечки от мястото, където се провеждаше срещата, но полицията ги отблъсна с водна струя. Полицията също така използва сълзотворен газ. Местен служител коментира, че статуя на площада, където фермерите са се събрали близо до парламента с тракторите си, е повредена.
Главни пътни артерии в Брюксел, сърцето на Европейския съюз, бяха блокирани от около 1300 трактора, според оценка на полицията. В протестите се включиха и фермери от Италия, Испания и други европейски страни.
Служители по сигурността в екипировка за борба с безредиците стояха на пост зад бариерите, където лидерите се срещаха в седалището на Европейския съвет.
Фермерите казват, че не им се плаща достатъчно, задушени са от данъци и зелени правила и са изправени пред нелоялна конкуренция от чужбина.
Избори в ЕС
Протестите в цяла Европа идват преди изборите за Европейски парламент през юни, на които се вижда, че крайната десница, за която фермерите представляват нарастващ избирателен кръг, печели. Хосе Мария Кастиля, фермер, представляващ испанския фермерски съюз Asaja, заяви:
„Знаете какво се случва: предстоят европейски избори и политиците са супер нервни, а също и Европейската комисия. И мисля, че това е най-добрият момент всички европейски фермери заедно да излязат на улицата.“
Един трактор показваше банер с надпис „Ако обичате земята, подкрепете тези, които я управляват“, докато фермери от Белгия и други европейски страни се опитват да бъдат чути от лидерите на ЕС, които ще се срещнат по-късно.
Друг транспарант гласеше: „Без фермери, без храна.“
„Ако видите с колко хора сме тук днес и ако видите, че е в цяла Европа, значи трябва да имате надежда. Трябва да имаме надежда, че тези хора виждат, че земеделието е необходимо. Това е храната, знаете“, каза Кевин Бертенс, фермер от околностите на Брюксел.
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола изтъкна:
„На фермерите, които са навън. Виждаме ви и ви чуваме.“
Фермерите вече са осигурили няколко мерки, включително предложенията на изпълнителната комисия на блока за ограничаване на вноса на ферми от Украйна и разхлабване на някои екологични разпоредби за угарите. Във Франция, където фермерите протестират от седмици, правителството се отказа от плановете за постепенно намаляване на субсидиите за селскостопански дизел и обеща повече помощ. Но фермерите казват, че това не е достатъчно и протестите се разпространиха в страни, включително Испания и Португалия.
Търговски преговори за Меркосур
Въпреки че кризата на фермерите не е официално в дневния ред на срещата на върха на ЕС, тя трябва да бъде обсъдена, поне в кулоарите. Вече с всички погледи, вперени във Виктор Орбан, докато другите 26 лидери на ЕС искат да го убедят на срещата на върха да се присъедини към план за предлагане на стабилно финансиране на Украйна, унгарският министър-председател реши да се срещне с фермери през нощта.
„Трябва да намерим нови лидери, които наистина представляват интересите на хората“, цитира думите му неговият говорител, имайки предвид изборите за Европейски парламент. Ето какво е казал Орбан по думите му:
„@EU_Commission трябва да представлява интересите на европейските фермери срещу тези на Украйна, а не обратното.“
Докато пристигна на срещата, белгийският премиер Александър Де Кроо заяви, че оплакванията на фермерите трябва да бъдат обсъдени. Той подчерта:
„Те предлагат продукти с високо качество, ние също трябва да сме сигурни, че могат да получат правилната цена за висококачествените продукти, които предоставят.“
Междувременно ирландският премиер Лео Варадкар повтори противопоставянето на френския президент Еманюел Макрон за подписване на търговско споразумение с групата от южноамерикански държави Меркосур в сегашния му вид – друго ключово искане за фермерите.
Във Франция, където фермерите засилиха протестите в началото на седмицата, въздействието на десетки блокади започва да се усеща, смята Ерик Хемар, ръководител на федерация на работодателите в транспорта и логистиката. Пред телевизионния оператор Franceinfo той коментира:
„Направихме анкета сред членовете на нашата федерация: всички транспортни фирми са засегнати (от протеста на фермерите) и са загубили през последните 10 дни около 30% от приходите си, защото не можем да доставяме навреме или със закъснения.“