Около 100 000 са необходими за модернизацията на няколко компютърни зали в бургаските училища към този момент. Това изчислиха общинските съветници Христина Хаджиатанасова и арх. Дилян Георгиев, които са внесли докладна записка в местния парламент относно „ Програма за модернизация на училищната база в бургаските училища“.
В докладната е уточнено, че приблизителна ставка за един брой компютьрна конфигурация е около 1500 лева. Средната необходимост към днешна дата е около пет компютърни зали с по 13 места или общо около 100 000 лева без ДДС.
Хаджиатанасова и Георгиев напомнят, че чрез програмите “Първокласно начало” и “Бургаски деца” в Бургас е направена към подобряване на дигиталните умения на децата на гр. Бургас. Въпреки това, в доста бургаски училища компютърните зали не са в добро състояние и разполагат с компютри, които са морално остарели.
„Част от училищата успяват да подновят материалната си база чрез свои средства или проекти, но има и редица такива, в които това не е възможно поради ред причини. В това число има училища, в които компютрите в компютърните зали работят със стари версии на ОС Windows 8 7 и др.), поради факта, че параметрите на компютрите не поддържат по-нови“.
В докладната се напомня, че в момента Microsoft подготвят нова версия на ОС, с интегриран изкуствен интелект, която се очаква да бъде обявена по-късно през годината. Освен това голяма част от образователния софтуер вече има по-сериозни изисквания към хардуера.
„Ако целта на Община Бургас е в нейните училища децата да се подготвят адекватно за бъдещото, то бургаските училища трябва да бъдат помогнати да преоборудват залите си. Остра нужда от това има в гимназии, където се изучават професии от направление “Компютърни науки”, както и паралелки с профил “Софтуерни и хардуерни науки” или с информатика и информационни технологии като профилиращи предмети. За развиване на добра компютърна грамотност, компютърни конфигурации с добри съвременни параметри са необходими и за всяко училище, което има ученици в прогимназиален курс“.
Съветниците пишат още, че СТЕМ проектите, които по-голямата част от училищата ще реализират не винаги предвиждат компютърни конфигурации като достатъчно голям брой и не навсякъде са с технологична насоченост, затова и има нужда да се обърне внимание конкретно на компютърните зали на училищата.
Съгласно учебните програми се използват определени софтуерни продукти, като в докладната са посочени минималните и препоръчителни изисквания на някои от тях.
На базата а базата на изложените изисквания, може да се оформят минимални характеристики на компютърна конфигурация за целите на програмата – 4-ядрен процесор, самостоятелна видеокарта с поне 4 GB памет, 16 GB оперативна памет и 512GBSSD.
Подобни характеристики на посочените биха подсигурили успешно работата на ОС и софтуер през следващите пет години. Препоръчително е всяка компютърна зала в училище в община Бургас да бъде обновявана поне веднъж на пет години.
Механизъм на действие на „Програма за модернизация на училищната база в бургаските училища“ трябва да действа в няколко стъпки. Първо всички училища заявяват информация за състоянието на компютърните си зали -брой компютърни конфигурации, параметри и други. След подават заявление колко броя компютърни конфигурации са нужни.
Накрая Експертна комисия ще обработва и одобрява исканията, съобразно критерии, свързани с наличие на професионална или профилирана паралелка, занимания по интереси, свързани със STEM и постижения на учениците по дигитални технологии,
Хаджиатанасова и Георгиев предполагат средствата да бъдат използвани от преходния остатък от 179 000 лева в Перо III Образование- „други дейности по образование“. Предвид това и с цел подобряване на условията в училищата на територията на Община Бургас.