Руският президент Владимир Путин не си спомня кога за последен път е разговарял с американския си колега Джо Байдън, имал е „лични отношения“ с предшественика си Доналд Тръмп и смята, че пълномащабната инвазия на страната му в Украйна може да приключи до няколко седмици – ако Западът просто спре да помага на Киев да се защитава, съобщава „Politico“.
Тези фрагменти от мисълта на Путин излязоха от двучасовото, горещо очаквано интервю, което руският президент даде на бившия водещ на „Fox News“ Тъкър Карлсън и което беше публикувано на уебсайта на крайно десния коментатор в четвъртък. На въпроса на Карлсън за възможността за мир в Украйна Путин отговори така:
„Ако наистина искате да спрете да воювате, трябва да спрете да доставяте оръжие“, визирайки западната помощ за Киев, като добави:
„Това ще приключи до няколко седмици. Това е всичко.“
Говорейки за целите на така наречената от него „специална военна операция“ в Украйна, Путин заяви, че те все още не са постигнати, защото една от целите е денацификацията. За първи път Путин разясни какво има предвид под това:
„Това означава забрана на всички видове неонацистки движения. Трябва да се отървем от тези хора, които поддържат тази концепция, подкрепят тази практика и се опитват да я запазят.“
Запитан кога за последен път е разговарял с президента на САЩ Джо Байдън, Путин отговори:
„Не мога да си спомня кога съм разговарял с него“, като добави, че двамата са разговаряли за последен път преди нахлуването в Украйна през февруари 2022 г.
Карлсън така и не спомена поименно бившия президент Доналд Тръмп, но Путин го направи. „Имах такива лични отношения с Тръмп“, каза той и добави, че той лично е харесвал и Джордж Буш-младши.
Запитан за мнението му относно собственика на X Илън Мъск, Путин коментира, че според слуховете той е имплантирал чип в човешкия мозък, и добави:
„Мисля, че няма как да спрем Илън Мъск. Той ще прави, каквото намери за добре.“
Запитан за Еван Гершкович, 32-годишният кореспондент на „Уолстрийт джърнъл“, който е в следствения арест от почти година по обвинения в шпионаж – обвинения, които той и работодателят му категорично отхвърлиха – Путин заяви, че специалните служби на двете страни са „в контакт помежду си“ и няма „табу за уреждане на този въпрос“. В отговор на възраженията на Карлсън, че Гершкович явно не е шпионин, Путин даде да се разбере:
„Той не е просто журналист. Повтарям. Той е журналист, който тайно се сдобива с поверителна информация.“
След това, без да го споменава поименно, Путин се спря на случая с Вадим Красиков, руски агент на ФСБ, който в момента излежава доживотна присъда в Германия за убийство и за когото се твърди, че Москва се стреми да го размени за Гершкович.
Карлсон попита Путин и за нападенията срещу газопроводите „Северен поток“ в Балтийско море през септември 2022 г. – което предизвика интересна размяна на реплики. Карлсън попита:
„Кой взриви „Северен поток“? Какво се случва със „Северен поток“?
Путин отговори: „Със сигурност Вие.“
Интервюиращият отвърна: „Бях зает този ден. Не взривих „Северен поток“.
Путин шеговито парира в отговор, че докато Карлсон лично има алиби за деня на взривовете, ЦРУ няма такова. Руснакът не представи никакви доказателства в подкрепа на обвиненията си – които Вашингтон многократно отричаше – като вместо това декларира твърдението си, че само САЩ биха имали възможност и интерес да взривят газопровода.
Карлсън, провокативен експерт, който беше изгонен от Fox News миналата година, е първата западна медийна фигура, която интервюира Путин от началото на пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна. Войната отне живота на десетки хиляди хора и стана причина за издаването на международна заповед за арест на руския президент за военни престъпления.
Карлсън многократно поставя под въпрос помощта на Съединените щати за Украйна и многократно отразява пропагандата на Кремъл. Той твърди, че Западът, който иска да приеме Украйна в НАТО, е виновен за руското нахлуване, и заявява, че войната е била „предназначена да предизвика смяна на режима в Москва“. Неслучайно Карлсън е единствената чуждестранна медийна личност, получила благословията на Кремъл за интервю с руския лидер.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-рано тази седмица не скри, че Карлсън е бил избран заради приятелската му позиция към Москва по отношение на конфликта. Ето какво каза Песков за позицията на Карлсон:
„Той не е проруски, не е проукраински, той е проамерикански. Неговата позиция рязко контрастира с тази на традиционните англосаксонски медии.“
Новината за интервюто предизвика яростна реакция от страна на утвърдени журналисти, някои от които от години се стремят да седнат на една маса с Путин.
Ан Апълбаум, американска журналистка и историчка, обвини Карлсън, че е „пропагандист, който в миналото е помагал на автократите да прикриват корупцията“.