Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че е наредил на военните сили да подготвят план за евакуация на населението на град Рафах, който се намира в южната част на Ивицата Газа, като причината е очакваната израелска инвазия там, предаде „Associated Press“.
Нетаняху отправи това изявление по-рано днес, след като международната общност разкритикува плана на Израел да нахлуе в многолюдния град, разположен на границата с Египет. Израел от своя страна твърди, че Рафах е последната останала крепост на ислямистката групировка „Хамас“, затова трябва да изпрати членове на армията там, за да се пребори успешно с нея. Понастоящем около 1,5 милиона палестинци населяват града, след като са избягали от размирните действия в други части на Газа. Премиерът изтъкна, че е необходима „мащабна операция“ в Рафах. Той разкри още, че е поискал от служителите по сигурността да представят „двоен план“, който да включва евакуация на цивилни граждани и военна операция за „сриване“ на останалите бойни части на „Хамас“.
По-рано днес силите на Израел бомбардираха цели в Рафах. Атаката беше извършена часове след като представители на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън и хуманитарни агенции призоваха Израел да не разширява сухопътната си офанзива в Газа към града, където са потърсили убежище повече от половината от 2,3 млн. души на територията. Въздушните удари, осъществени през нощта и тази сутрин, са повредили сериозно две жилищни сгради в Рафах, а други два обекта са били бомбардирани в централната част на Газа. Поразена е била и сградата на детска градина, превърната в приют за разселени палестинци. Според журналисти от „Associated Press“, които са видели някои от жертвите, пристигащи в болниците, броят на загиналите е 22 души.
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви вчера, че поведението на Израел по време на войната, разпалена от смъртоносна атака на „Хамас“ на 7 октомври, е „прекалено“. До момента това е най-строгата критика от страна на САЩ към техния близък съюзник, която свидетелства и за израз на загриженост за нарастващия брой на жертвите сред цивилното население в Газа.
Министерството на здравеопазването в управляваната от Хамас Ивица Газа информира днес, че общият брой на загиналите палестинци е напът да достигне 28 000 души, като около две трети от тях са жени и деца. При преброяването на жертвите не се обяснява подробно дали се касае за цивилни граждани или за членове на армии и екстремистки организации.
Заявените намерения на Израел да разшири сухопътната си офанзива до Рафах предизвикаха необичайна обществена реакция във Вашингтон.
„Все още не сме станали свидетели на никакви доказателства за сериозно планиране на подобна операция,“, заяви вчера говорителят на Държавния департамент Ведант Пател. По негови думи предприемането на подобна офанзива сега, „без планиране и малко мислене в район, където има подслон за един милион души, би било катастрофа“.
Джон Кърби, говорител на Съвета за национална сигурност, заяви, че израелска сухопътна офанзива в Рафах не е нещо, което САЩ биха подкрепили.
Подобен тип коментари са сигнал за засилване на противоречията между САЩ и израелския премиер, който тази седмица сподели своето послание за „пълна победа“ във войната, в момент, когато държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен беше в Израел, за да настоява за споразумение за прекратяване на огъня в замяна на освобождаването на десетки заложници, държани в плен от „Хамас“.
Представители на хуманитарни организации също предупредиха за негативните перспективи, свързани с планираната офанзива в Рафах.
„Необходимо е последните останали болници, приюти, пазари и водоснабдителни системи в Газа да продължат да функционират. Без тях гладът и болестите ще нараснат рязко и ще отнемат още повече детски животи,“, изтъкна Катрин Ръсел, която е част от екипа на УНИЦЕФ.
Тъй като войната продължава вече пети месец, израелските сухопътни сили все още са съсредоточени върху град Хан Юнис, разположен северно от Рафах, но Нетаняху многократно е заявявал, че Рафах ще бъде следващият, което създава паника сред стотици хиляди разселени хора, живеещи там. Думите на лидера разтревожиха и Египет, който обяви, че всяка сухопътна операция в района на Рафах или масово преместване на хора през границата ще подкопае клаузите на 40-годишния му мирен договор с Израел. Както е известно, на този етап по-голямата част от запечатаната граница между Газа и Египет е основният вход за доставки на хуманитарна помощ.