В поредица от разследвания на „Биволъ“ се хвърля светлина върху тъмната страна на горския сектор в България, разкривайки корупционни схеми, които се простират до най-високите етажи на властта. Сред доказателствата предоставени от „Биволъ“, които потресоха обществеността, е видеозапис, направен със скрита камера, показващ как бившият депутат от ГЕРБ и горски шеф Румен Желев оказва натиск върху горски инспектори да прикрият незаконни действия.
Събитията се развиват в началото на април 2022 година в дъбовата гора над село Фазаново, където са разкрити сериозни нарушения в дърводобивния процес от страна на фирма „Бубоко 2020“ ООД. Въпреки уловените на място доказателства за незаконна сеч, разговорът, уловен на камера, показва как висшестоящ „началник“ убеждава инспекторите да игнорират нарушенията.
Разследването на „Биволъ“ разкрива мащаба на корупцията, която води до потулване на случаи на незаконна сеч, като по този начин се застрашава не само екологичното, но и социално-икономическото благосъстояние на страната. Това е поредният пример за системен проблем, който изисква спешни мерки и реформи.
Отговорните институции, запитани за коментар, отричат познания за случая, което само допълнително подкрепя тезата за широко разпространена корупция и липса на прозрачност в управлението на горските ресурси. Представителите на фирмата и замесените лица отричат своето участие или твърдят, че не помнят подробностите, което създава впечатление за покриване и отказ от отговорност.
Разследването подчертава важната роля на независимите медии и гражданското общество в борбата с корупцията и защитата на природата. То представлява ясен сигнал към правоприлагащите органи за необходимостта от сериозно разследване и предприемането на мерки срещу злоупотребите в горския сектор.
Разкритията на „Биволъ“ не само разобличават корупционните практики в горския сектор, но и поставят под въпрос ефективността на държавния контрол и необходимостта от незабавни действия за реформиране на системата. Само чрез обединени усилия и решителни стъпки можем да се надяваме на постигането на устойчиво управление на горските ресурси и опазването на природното наследство на България.