Язовец е забелязан в Стара Загора. Животното е било снимано до Военния клуб, а след това кадрите са публикувани във Facebook. В коментарите под поста се отбелязва, че гледката въобще не е необичайна, а други потребители напомнят, че язовците спят зимен сън.
Проучванията показват, че ако в местообитанието на язовеца има студена зима, той заспива в зимен сън, за да изчака да премине неблагоприятният период. Най-често те спят зимен сън през декември, но всичко зависи от климата. Ако студът дойде по-рано, тогава зимният сън може да започне и по-рано. „Размразяването“ може да събуди спящ язовец и дори да го накара да погледне от дупката си.
Язовецът е нощно животно и обича да се храни с инсекти, червеи, малки гризачи и плодове. Той е важен за биологичното равновесие в горите, като контролира популациита на гризачи и играе ключова роля в разпространението на семена.
Специалисти отбелязват, че животното е склонно да пренебрегне личното си пространство и да се доближи до хората, ако те не го тревожат с присъствието си. Такива обикновено са пчеларите, но язовецът пази кошерите от мишки – едни от най-големите врагове на пчелите. Почиства пчелина от враговете му, стига пчеларят да не нарушава спокойствието му – помага, без да пречи.
Язовецът не е известен като значителен преносител на болести, които засягат хората. Въпреки това, като диво животно, той може да бъде носител на различни микроорганизми и паразити, които са част от естествените биологични процеси в природата.
Преди броени дни от Центъра за опазване на влажните зони „Драгоманско блато“ разпространиха видеоклип на язовец, запечатан от камерите им, разположени край Драгоманското блато.
„Представяме ви язовеца (Meles meles), който не е типичен обитател на блатото, но в зимните месеци идва на гости в търсене на храна“, пишат от центъра във Facebook, отбелязвайки, че „моделът“ е срамежлив и разкриват няколко любопитни факта:
„Домът на язовците е под земята. Те изкопават големи подземни тунели с множество изходи на повърхността. Поради тази причина влажната почва около блатото не е подходящо място за техен дом. Но пък блатото изобилства от храна – червеи, жаби, охлюви, насекоми, дребни бозайници.“