В отговор на предложения закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, българските туристически и рибарски сектори изразиха категоричната си опозиция, призовавайки за неговото оттегляне. На първо четене приетият законопроект предизвика сериозни притеснения сред заинтересованите страни, които се опасяват, че изграждането на ветроенергийни паркове в Черно море би нанесло значителни вреди на местното рибарство и туристическа индустрия.
Представители на засегнатите сектори са насрочили пресконференция в Националния пресклуб на БТА на 19 февруари, за да представят своите мотиви и да обсъдят потенциалните последици от приемането на закона. Сред участниците в срещата с медиите са Емил Милев от Сдружение „Черноморски изгрев“, Йордан Господинов от Асоциация на производителите на рибни продукти „БГ ФИШ“, Красимира Катеничарова от Сдружение „Човек-Природа-Живот“, и други важни представители на засегнатите общности.
Секторите споделят опасенията си, че законопроектът е бил внесен и приет на първо четене по начин, който навява на задкулисие и нечисти помисли, подчертавайки липсата на прозрачност и възможните отрицателни въздействия върху екосистемата и икономиката на региона.
Становища срещу закона са изпратени от множество организации, включително Сдружение „Черноморски изгрев“, Община Балчик, Асоциация на производителите на рибни продукти – БГ ФИШ, и други, които подчертават обществената подкрепа за защита на интересите на туристическата и рибарската индустрия.
Тази обединена позиция подчертава необходимостта от балансиран подход към енергийната политика, който да отчита както стремежа към устойчиво развитие и възобновяеми енергийни източници, така и нуждите и благосъстоянието на местните общности. Заинтересованите страни настояват за по-голяма прозрачност и участие в процеса на вземане на решения, за да се гарантира, че всяко бъдещо развитие служи на обществените и екологичните интереси на България.