На брега на една и съща река – река Рио Гранде, но на разстояние 300 мили един от друг, президентът на САЩ Джо Байдън и опонентът му от Републиканската партия, бившият лидер Доналд Тръмп вчера обсъдиха проблемите, свързани с границата между САЩ и Мексико, и от дистанция се опитаха взаимно да си прехвърлят вината за това кой е отговорен за недобре функциониращата имиграционна система на страната и да предложат идеи за нейното подобряване, съобщи „Associated Press“.
Имиграцията се превърна в централна тема в президентската кампания през 2024 г., която се очаква да бъде реванш между Байдън и Тръмп. Сега изглежда, че всеки от тях се опитва да използва проблемите, свързани с границата, за собствена политическа изгода. Маршрутите им на обиколка в страната бяха забележително сходни – те пристигнаха в Тексас в рамките на половин час един от друг. Всеки от тях избра ключово място, от което да изложи своята гледна точка, проведе брифинг за належащите операции и предизвикателства, разходи се покрай Рио Гранде и говори директно пред обществеността. Част от изказванията им дори се припокриваха. Дотук обаче приликите свършват.
Байдън се опита да подчертае необходимостта от двупартийния законопроект, посветен на сигурността на границите, който беше осуетен от републиканците по нареждане на Тръмп. Настоящият президент дори призова републиканския лидер да се присъедини към него в подкрепа на усилията на Конгреса за повече финансиране и по-строги ограничения в тази област.
„Ето какво бих казал на Тръмп. Вместо да се занимавате с политика по този въпрос, присъединете се към мен или аз ще се присъединя към вас, за да кажете на Конгреса да приеме този законопроект. Вие знаете и аз знам, че това е най-строгият, най-ефикасният и най-ефективният законопроект за гранична сигурност, който тази страна някога е виждала“, заяви Байдън.
Байдън посети град Браунсвил в долината Рио Гранде, който в продължение на девет години беше най-натовареният коридор за нелегално преминаване на границата. През последните месеци броят на нелегално преминаващите хора е намалял, което властите отдават отчасти на Мексико, което напоследък подсили сериозно собствената си гранична сигурност. Посещението на държавния глава е знак за това как администрацията му гледа на миграцията, а именно като на регионален и глобален проблем, а не на такъв само на местно ниво.
Гледайки към граничната стена, Тръмп вдигна юмрук, махна с ръка и извика, за да поздрави хората от мексиканската страна, които също му отвърнаха в отговор. След това той заяви, че мигрантите, пристигащи на границата, са престъпници, а някои от тях са терористи – реторика, която той често използваше по време на кампанията си през 2016 г. Този път той прибягна до още по-скандална реторика, използвана някога и от Адолф Хитлер, за да потвърди позицията си, че мигрантите вредят много на САЩ.
„Пускат ги в страната ни и това е ужасно. Ужасно е“, коментира Тръмп.
Тръмп повдигна въпроса и за убийството на 22-годишна студентка по медицина в Джорджия, което беше извършено наскоро. Заподозреният за престъплението е венецуелски мигрант.
„Криворазбраният Джо е изцапан с кръвта на безброй невинни жертви. Това са толкова много истории, които трябва да се разкажат, толкова много ужасни истории“, каза още бившият президент.
Въпреки твърденията на Тръмп, много изследвания са установили, че имигрантите са по-малко склонни към насилствени престъпления, отколкото родените в страната граждани. В едно от тях, публикувано от Националната академия на науките, въз основа на данни на Департамента за обществена безопасност на Тексас за периода от 2012 до 2018 г., се съобщава, че вероятността родените в САЩ да бъдат арестувани за насилствени престъпления е над два пъти по-голяма спрямо тази статистика при хората, които са дошли в страната незаконно.
Сред гласоподавателите и от двете страни на политическото разделение нарастват притесненията относно имиграцията, което може да се окаже особено проблематично за подкрепата в полза на Байдън. Според проучване на центъра AP-NORC от януари насам делът на избирателите, загрижени за проблемите, свързани с имиграцията, е нараснал до 35% в сравнение с 27% през изминалата година. Петдесет и пет процента от републиканците споделят, че правителството трябва да се съсредоточи върху имиграцията през 2024 г., докато при демократите 22% са посочили имиграцията като приоритет. Това е увеличение със съответно 45% и 14% спрямо декември 2022 г.
Тръмп изложи актуализирани предложения за имиграцията, които, в случай, че бъдат приети, биха отбелязали драматична ескалация на подхода, който той използваше при встъпването си в длъжност и който предизвика тревога от страна на активисти за граждански права и множество съдебни оспорвания. Някои от тези предложение включват възобновяване и разширяване на забраната за пътуване, налагане на „идеологически скрининг“ за мигрантите, прекратяване на всички разрешителни за работа и прекъсване на финансирането за подслон и транспорт за хората, които пребивават в страната незаконно.