Политическо напрежение, изчезнали ученички, заплахи срещу магистрати и финал на делото „Станимир Рагевски“ – под знака на тези събития премина изминалата седмица.
На прага на ротацията между акад. Николай Денков и вицепремиера Мария Габриел през март партньорите от управляващото мнозинство в Народното събрание ГЕРБ, подкрепяни от ДПС и „Продължаваме промяната – Демократична България“ влязоха в позиционна война. Те представиха различни документи, регламентиращи как да продължи съвместното им управление, поставиха си различни условия и взаимно се заплашваха с предсрочен парламентарен вот. В крайна сметка на 29 февруари стана ясно, че до 8 март управляващото мнозинство трябва да реши ще продължи ли да работи правителството по възприетия ротационен принцип или ще се върви към предсрочни избори.
В четвъртък в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов съобщи, че има график, по който ще представи предлаганото от партията коалиционно споразумение, а именно:
„На 5 март ще представя на партията коалиционното споразумение, на 6 март ще го дам на колегите от ПП-ДБ да го четат, след това имаме конгрес в Букурещ на 8-и. Вече дотогава Денков и Габриел ще са привършили оценките на министрите… Аз ще оставя тук преговаряща група и на 8-и, ако сме се разбрали, вървим напред, ако не сме се разбрали, гласуваме оставката на кабинета и отиваме на избори.“
През изминалите 5 дена не бе установено местонахождението на издирваната ученичка от Дупница. 17-годишната Ивана Георгиева е в неизвестност от 22 февруари, когато си тръгва от училище без телефон и раница. Районната прокуратура в Кюстендил образува досъдебно производство за отвличане във връзка с изчезването – стандартен член от Наказателния кодекс. Разследващи обясняват, че нито една версия не се изключва – както отвличане, така и възможността тийнейджърката доброволно да се крие някъде. Десетки доброволци, полицаи и горски служители продължават да търсят момичето.
В петък бе съобщено и за изчезването на още едно младо момиче. Сигнал е бил подаден в полицията в Сливен на 29 февруари. 18-годишната Гергана Георгиева Цандева е изчезнала на 28 февруари и оттогава не отговаря на обажданията и родителите й нямат връзка с нея. В петък от ОДМВР-Сливен обявиха, че е била осъществена връзка с Цандева.
Началото на седмицата започна с посещението на премиера Николай Денков в Украйна. Това е втората визита на български министър-председател от началото на войната, след като през април 2022 г. тогавашният премиер Кирил Петков посети Киев. По повод твърденията, че български войници може да бъдат пратени в Украйна и министър-председателят, и военният министър Тодор Тагарев обявиха, че това няма да се случи.
„Докато съм министър-председател, никога няма да обсъждаме и няма да има решение за изпращане на български войници в Украйна“, каза на 29 февруари премиерът от парламентарната трибуна и подчерта, че няма нито едно решение на Министерския съвет, което да не съответства на решенията, които са взети в Народното събрание по повод войната в Украйна.
Същевременно в понеделник от Държавна агенция „Национална сигурност“ наложиха забрана за влизане в страната на две лица, установени като разузнавачи-нелегални на Службата за външно разузнаване на Руската федерация. Руските граждани Владимир Николаевич Горочкин, роден на 28.12.1984 г. в Калининград и Татяна Анатолиевна Горочкина, родена на 09.03.1986 г. в село Хватовка, Саратовска област са пребивавали на територията на Република България, представяйки се за българските граждани Денис Рашков и Диана Рашкова, използвайки лични документи с посочените самоличности. Според придобитите данни основната цел на присъствието им в страната ни е била да се сдобият с необходимите им български документи за самоличност и с правдоподобни биографични данни, потвърждаващи автентичността на същите, които впоследствие да използват за извършване на разузнавателна дейност извън територията на България.
Липсата на инсулин бе сред водещите теми през изминалите дни. По този повод зам.-министърът на здравеопазването Илко Гетов обяви, че докато се намери трайно решение на проблема така, както беше обявено преди Нова година, ще продължи удължаването на срока на забраната за износ на инсулини.
„Драмата с недостига на някои лекарства се оказва твърде преувеличена“, заяви от своя страна здравният министър проф. Христо Хинков.
В тази връзка на 29 февруари вечерта стана ясно, че в 14-дневен срок Министерството на здравеопазването ще внесе предложения, които касаят целия процес по лекарствоснабдяването.
На този фон на 28 февруари се проведе протестът „Вън мафията от здравеопазването!“ в памет на Даная, като основното искане бе за незабавно отстраняване на директора на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров до приключване на всички проверки в болницата за нарушения в управлението и медицинските дейности.
Във вторник директорът на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ /ГДБОП/ главен комисар Явор Серафимов обяви, че човекът, заплашвал съдия Владислава Цариградска, е психически неуравновесен и „със скитнически начин на живот“. Коментарът дойде след убийството на Мартин Божанов-Нотариуса в началото на февруари и разкритията, които съдийката направи по случая. След тях през изминалите седмици заплахите срещу нея се увеличиха.
Главен комисар Серафимов заяви, че става дума за множество закани, отправени срещу широк кръг от публично известни лица, които са били отправени в последните седмица-две. По информация на ГДБОП всички тези сигнали се подават от едно и също лице, като се предполага, че става въпрс за човек, известен с псевдонима „Червения пират“:
„Това е български гражданин, със скитнически начин на живот, който успява да се добере до имейлите на публични лица“, каза още Серафимов, добавяйки, че въпросният човек е психически неуравновесен и е отправял бомбени заплахи и срещу училища: „Смятаме, че скоро ще бъде открит. В момента се издирва активно.“
Въпростният мъж бе задържан в петък. Предстои да стане ясно дали някой стои зад него.
Междувременно на 29 февруари се проведе и второто заседание на временната комисия в парламента, свързана с дейността на Нотариуса. По време на нея бяха изслушани бившият модел Ивайла Бакалова и бизнесменът Веселин Денков, които живеят на семейни начала. Те посочиха съдиите Андон Миталов, Георги Ушев, Галя Георгиева, бившия главен прокурор Сотир Цацаров, прокурора Димитър Франтишек като съпричастни към репресията, наложена им, след като анонимни свидетели казали, че Денков е финансирал протести срещу Бойко Борисов и Иван Гешев през лятото на 2020 г. Бакалова обясни още, че Нотариуса е бил „един изпълнител, когото от по-високите етажи ползват за поръчки“. Според нея, ако не бъдат положени усилия, лица като Мартин Божанов ще има много.
В последния ден на седмицата стана ясна и присъдата на Станимир Рагевски, обвинен в убийствата на 46-годишна брокерка Теодора Бахлова и 28-годишен строителен работник Юмер Мехмед. Съдия Ангел Гагашев определи наказанието – бургаският бизнесмен е осъден с обща присъда на доживотен затвор без право на замяна при специален режим.
През последната седмица на февруари на 84-годишна възраст ни напусна големият актьор Славчо Пеев. Той почина на 27 февруари, а в четвъртък последно сбогом си взеха десетки негови колеги, близки и приятели. Поклонението бе в Сатиричния театър „Алеко Константинов“.