Жените у нас взимат средно с 12,6% по-ниски възнаграждения от мъжете, като в редица дейности на икономиката разликите са много по-осезаеми. Това показват данни на Института за социални и синдикални изследвания към Конфедерацията на независимите синдикати в България /КНСБ/.
Повече от 40 на сто от жените на възраст между 25 и 34 години притежават висше образование на фона на 28 процента висшисти сред мъжете на същата възраст.
Изследването отчита още, че всеки четвърти депутат в 49-ото Народно събрание е жена, въпреки че политиката в България се възприема като „мъжка професия“. По време на изминалите местни избори жителите на 34 общини са избрали жени за кметове. Предстаителки на нежния полса начело и на 75 от общинските съвети.
Заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания Виолета Иванова заяви пред „БНР“, че в някои браншове жените взимат с 30 на сто по-ниски възнаграждения от силния пол. Тя даде пример със застраховането и финансите. По думите й заплащането в здравеопазването и социална работа е с 24% по-ниско, а в културата, спорта и развлечението – с 20%.
В някои дейности като например строителството жените взимат с 16 на сто по-високи заплати от мъжете. Причината – в този отрасъл те заемат позиции за по-квалифицирани кадри като проектанти и инженери. Най-много жени работят в търговията, преработващата промишленост, здравеопазването и образованието. Нежният пол преобладава и в най-ниско платените дейности като хотелиерство и ресторантьорство. Жените на мениджърски позиции в страната са по-слабо представени – 45 на сто.