Френските войници се подготвят за конфликт с висока интензивност срещу враг, който може да се сравнява с тях по огнева мощ – голяма промяна за армията, която е прекарала последните десетилетия в кампании за борба с бунтовниците на места като Мали и Афганистан, пише „Politico“.
Бойните действия в Украйна, които продължават вече трета година, върнаха пълномащабната война на континента. Това коментира полковник Аксел Дени, който ръководи центъра за бойна подготовка /CENTAC/ в Мейли-ле-камп в Източна Франция.
„Светът разкри истинската си същност: нестабилен, опасен и не всеки е приятел. Подготвяме се за култура на готовност, за готовност в кратки срокове“, каза той пред „Politico“ по време на посещение в лагера и добави:
„CENTAC е единственото място /във Франция/, където можеш да видиш какво е войната.“
Условията, при които се обучават войниците в CENTAC, са възможно най-близки до действителното бойно поле. Възпроизвеждат се звукът, топлината и светлината на артилерийския огън, докато навсякъде са разпръснати фалшиви мини, а радиовръзките могат да бъдат прекъснати без предупреждение. Лагерът с площ 120 кв. км е уникален за Франция. С площ, по-голяма от тази на Париж, той е единственото място, където различните части на френската армия – пехота, бронетехника, артилерия и инженерни войски – които обикновено са разпръснати из цялата страна, могат да се упражняват заедно. Това е и единственото място, където две дузини танкове „Леклерк“ са в действие през цялата година.
Офицерите не назовават потенциални врагове, но обучението има за цел да подготви войниците за борба с враг като Русия.
След десетилетия на военни операции в Африка Франция все повече се фокусира върху източния фланг на Европа – а въоръжените ѝ сили трябва да бъдат надеждни. Това мнение изрази през януари началникът на армията генерал Пиер Шил. До 2027 г. френската армия има за цел да бъде в състояние да разгърне една дивизия от около 25 000 войници за 30 дни. Той обясни:
„Ние не сме в същата ситуация като Украйна, но сме част от коалиция, а това е свързано с ангажименти. Понятието за надеждност в колективната отбрана, особено в НАТО, е от съществено значение.“
Войната с комбинирани оръжия
В сценария, разработен за френските стажанти, тяхната цел е да забавят враговете си, изиграни от опитни войници, постоянно разположени в CENTAC. Това не е лесна задача. Основният урок от Украйна, казват офицерите от CENTAC, е да се избягват фронталните челни атаки, които водят до огромен брой жертви и не успяват да отблъснат врага. Вместо това пехотата, бронетехниката, инженерните войски и артилерията, интегрирани с нови технологии като безпилотни самолети, които предават информация обратно към войските и осигуряват убийствена сила на бойното поле, трябва да работят заедно безпроблемно. подполковник Винсент, ръководител на службата за координация и управление на лагера, коментира:
„Войната в Украйна засили значението на комбинираните бойни действия. Това е единственият начин за водене на бойни действия.“
Фамилията му не може да бъде разкрита от съображения за сигурност.
Армиите, които не са в състояние да комбинират танкове, артилерия и пехота, са изложени на огромен риск – нещо, което демонстрираха и двете страни в Украйна.
„Това, което е драматично в Украйна, е, че имате танкове, които действат самостоятелно – и следователно вече не действат изобщо“, изтъква полковник Аксел Денис.
Невъзможността за координация е една от причините, поради които нито Украйна, нито Русия са успели да пробият добре подготвената отбрана, която сега доминира над 1000 км фронтова линия. Асоциацията на американската армия заяви:
„Въоръжените сили на Русия са недостатъчно обучени и снабдени с ресурси за комбинирано въоръжаване.“
По думите му това принуждава Москва да разчита на разточителни атаки на човешка база, вместо да постига бързи успехи. Украйна обаче не е овладяла този подход, според Гийом Ансел, бивш френски военен, което води до сегашната патова ситуация.
Украинските войници, които преминават обучение на Запад, сега усвояват такива сложни умения.
„Трудно обучение, лесна война“
В момента, в който обучението започва, настроението в щаба на CENTAC е мрачно.
По време на актуализация на състоянието офицерите съобщават, че врагът е успял да унищожи бронираните превозни средства – което оставя обучаващите се да се борят в мисията с по-малко оборудване. Заключителното учение продължава 96 часа. Войниците спят средно по четири часа на нощ, обикновено в неудобни военни превозни средства. Те трябва да се движат на всеки пет минути или да се изправят пред (фалшиви) експлозии. Полковник Аксел Денис заяви:
„Ако реакцията им е неподходяща, има наказание. Това е физическа конфронтация, но преди всичко става дума за желание да издържиш, да се бориш, да доминираш.“
Обучаемите се занимават с електронна война, справят се с предизвикателствата на логистиката и химическите заплахи и трябва да вземат решения с голям залог, докато са лишени от сън. Войниците се учат също да работят с карти вместо с компютри и телефони – в така наречения „понижен режим“ – за да бъдат подготвени за ситуации на бойното поле, когато мрежите са заглушени от противниците. подполковник Винсент обясни защо се прави това:
„Във време, когато всички са постоянно свързани, инструкторите на CENTAC искат войниците да са наясно с рисковете, свързани с пребиваването онлайн.“
Той уточни, че смартфоните и социалните мрежи са реална заплаха за войниците. Вражеските сили разполагат с инструменти за откриване на сигнали и обстрелват с артилерия разкрити места. Един капитан загуби целия си екип заради смартфон.“
След като обучението приключи, войниците ще получат оценка на представянето и оценка по скалата от едно до пет. подполковник Винсънт подчерта:
„Никога не сме давали петица. Както гласи девизът на Френския чуждестранен легион – тежко обучение, лесна война.“