Европейският парламент се готви да съди Европейската комисия за спорното ѝ решение да размрази милиарди средства за Унгария в края на миналата година, съобщиха за „Brussels Playbook“ на „Politico“ хора, участвали в решението.
В понеделник Комисията по правни въпроси на Парламента гласува почти единодушно – с 16 членове за, един против и без въздържали се – да се обърне към съда за това, че Комисията е нарушила задължението си да защитава парите на данъкоплатците от злоупотреби. През декември миналата година Комисията деблокира 10,2 млрд. евро от замразените кохезионни фондове на ЕС, предназначени за Будапеща, които бяха спрени поради опасения, свързани с правата на човека и върховенството на закона.
Решението беше взето един ден преди срещата на върха на ЕС, на която лидерите трябваше да обсъдят нова помощ за Украйна и започването на преговори за присъединяване на Киев – стъпки, които унгарският министър-председател Виктор Орбан заплашваше да блокира.
Решението на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да размрази средствата беше посрещнато с отпор от страна на членовете на ЕП, които я обвиниха, че се е поддала на шантажа на Орбан.
„Смятаме, че имаме солиден аргумент, тъй като Комисията си противоречи по въпроса дали Унгария спазва върховенството на закона“, заяви в понеделник вечер пред Playbook евродепутатът от Зелените Даниел Фройнд. Той потвърди:
„Съдът на ЕС винаги е отстоявал независимостта на съдилищата.“
Ходът на комисията – който е подкрепен от членове на собствената на фон дер Лайен Европейска народна партия – е замислен като „знак към председателя на Комисията, че върховенството на закона не може да бъде изтъргувано за сделки с Орбан“, изтъква Фройнд.
Лидерите на политическите групи ще се срещнат в четвъртък, за да дадат окончателна зелена светлина на председателя Роберта Мецола да сезира съда преди крайния срок, който е 25 март. Заедно с лидерите на С&Д, Зелените, Левите и либералите, лидерът на ЕНП Манфред Вебер ще гласува в подкрепа на този ход, съобщиха официални лица за Playbook.
Говорител на Комисията заяви във вторник сутринта, че тя е обвързана със „строги срокове и условия“ при вземането на тези решения. Тъй като Унгария е представила „всички доказателства, които Комисията изискваше, за да докаже независимостта на съдебната си система“, тя е „правно задължена да приеме това решение“. Говорителят добави:
„Комисията счита, че е действала в пълно съответствие с правото на ЕС и ще защити решението си пред съдилищата на ЕС.“