Във връзка с нарастващите проблеми, свързани с миграцията и безопасността на центровете за настаняване на мигранти, Народното събрание предприе важна стъпка към разрешаването на тези въпроси чрез организиране на изслушване на министър на вътрешните работи Калин Стоянов и председателя на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет Мариана Тошева.
Предложено от Корнелия Нинова и Георги Свиленски от БСП, изслушването беше насочено към обсъждане на наскоро станалите инциденти с мигранти, включително криминалните случаи между настанени лица в центъра за мигранти в квартал „Овча купел“ в София. Целта е да се изясни текущата ситуация, предприетите досега мерки и планираните действия за подобряване на сигурността и условията на настаняване.
„Тези, които днес защитават статуквото, използват конюнктурни аргументи. Конюнктурни хора, търсят конюнктурни оправдания за една многогодишно сбъркана външна политика. Днес се занимаваме с последиците, но не се средоточихте върху това как да отстраним причините, които доведоха дотук, които продължават да съществуват и които ще задълбочават този проблем“, каза Корнелия Нинова от трибуната на НС.
Причините според БСП са две – корупция и сбъркана външна политика. Корнелия Нинова изтъква за сигналите подавани от тях за „жестоки кражби при стоежа на граничната ограда“. От 2017 до 2024 година българската прокуратура не се произнася кой и колко пари ограби от границата ни с Турция. Нинова припомни, че това се е случило по време на управлението на Бойко Борисов заедно с НФСБ.
По данни, предоставени от БСП, над 85% от мигрантите „стоят на социалните министерства на държавите-членки в ЕС, а само 15% от тях са започнали работа“.
„Доказахме ли, че през последните 7-8 години БСП са прави по отношение на мигрантите. Тази сбъркана европейска политика, доведе до увеличаване на евроскептицизма у редица народи в ЕС. Настрои масово хората в Европа един срещу друг“, посочи в речта си Нинова. Тя припомни какво казваше Борисов:
„Помните ли дюнер-външната политика. Ние с Борисов сме водили гигантски сблъсъци по тази тема. Той тогава каза: „Няма да имаме проблем с този въпрос, на всеки ъгъл имаме дюнер. Нямаме проблем с тия хора.“ Това наричам сбъркана външна политика. Сега се продължава с тази политика като приемаме мигранти обратно заради мижавия Шенген по въздух и вода, т.е. се вижда една тенденция за тази сбъркана външна политика и то на прага на европейските избори.“
„Проблемът стои и се увеличава и не в това къде ще ги местите, ние трябва да отстраним причините. Тези, които откраднаха парите от оградата да отидат там, където им е мястото, т.е. най-накрая съдебната система да заработи, да се направи истинска защита на границата, за да не могат да минават, и не на последно място – този, който е влязъл в страната нелегално, той е извършил престъпление, да го връщаме със самолета в страната по произход, което е и човешко, и справедливо, още повече, че по-голямата част от тези хора не бягат от война“, категорична е Нинова.
Адв. Цвета Рангелова от ПП „Възраждане“ посочи, че опасенията, които са имали и са алармирали от партията са, че „това ще е цената, която ще трябва да платим за скъпоценния Шенген“. Тя посочи:
„Ние ще подкрепим предложените мерки, защото осъзнаваме и виждаме, че те са били ефективни и е било глупост те да бъдат премахнати преди години. Тогава се усвоиха средствата за държавната граница и потънаха в нечии джобове и партийни каси. Трябва да се вземат адекватни мерки, за да не допуснем улиците на България да се превърнат в улиците на редица европейски градове. Не бива да замитаме под килима случилото се миналата седмица. Това не са битови инциденти, това са криминални престъпления. Ние трябва да дадем ясен отпор за подобен род посегателства за в бъдеще. Трябва мигрантите в нашата държава да знаят, че те не мога да живеят по начин, по който да не се съобразяват с нашите порядки, да нарушават обществения ред и да не спазват законите на Република България. Според нас трябва да се засили контролът върху бежанските центрове.“
Народните представители направиха анализ на събитията, довели до текущото положение, и оценка на въздействието върху мигрантската общност и местните общности. Обсъждаха се действията, предприети за гарантиране на сигурността в центровете за мигранти и ефективността им. Разглеждаха се бъдещите стратегии за управление на мигрантските потоци и интеграция на мигрантите.
Очаква се след изслушването да бъдат предприети допълнителни мерки за укрепване на сигурността и преразглеждане на мигрантските центрове. Постави се акцент за разработването на дългосрочни стратегии за интеграция и сътрудничество с международни организации за управление на миграционните потоци.