ОЛАФ: В България е действала измамна схема на земеделски фирми

0
205
Поле с пшеница. Снимка: photoesforyou/Pixabay

Български земеделски фирми са се опитвали да придобият допълнителни средства, над тавана на разрешеното финансиране от Европейския съюз, се казва в публикувания във вторник доклад на Европейската служба за борба с измамите със средства от ЕС ОЛАФ за 2018 г.

Практиката е била да се създават привидно независими нови фирми, които да поискат още средства. Често адресът на старите и новите фирми е бил един и същ.

Според ОЛАФ загубите за европейския бюджет са били около 10 млн. евро за всички случаи в целия ЕС.

От 2014 до 2018 година службата е засякла 94 случая на нередности в страната, без задължително да става дума за измами, като са издадени 15 препоръки. За 2018 г. са били направени четири проверки, от които две са приключили с препоръки.

Посочените дружества, достигнали границата на възможностите за получаването на земеделски помощи от ЕС, са се разширявали с „независими“ фирми (неползвали дотогава европейско финансиране), за да поискат още средства. „Независимите“ фирми са били основавани или нарочно за целта, или са съществували от по-рано, но са били преструктурирани така, че да не бъде ясна връзката им с дотогавашните получатели на средства от ЕС.

От 2012 до 2018 г. българските власти са предприели действия по 13 случая, от които един е завършил с повдигането на обвинение, а по девет случая не са били взети мерки досега. През миналата година ОЛАФ е получила три сигнала от българските власти и 45 сигнала от частни източници, се отбелязва в документа.

Проверките са обхванали изразходването на средства от структурните фондове, дейността на митниците и преките разходи от европейския бюджет. Сред най-честите нарушения са установени опити за измама с основаването на „фалшиви дружества“ за извършването на фиктивна дейност, като на тази основа са отправяни искания за европейско финансиране.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments