Резолюция на САЩ насърчава незабавното и трайно прекратяване на огъня в Газа

0
37
САЩ
Снимка: Pixabay

Късно вчера Съединените щати обявиха окончателния проектодокумент на резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която ще подкрепи международните усилия за установяване на „незабавно и трайно прекратяване на огъня“ във войната между Израел и „Хамас“, съобщи „Associated Press“. Въпросната резолюция е част от споразумението за освобождаване на заложниците, взети в плен по време на изненадващата атака на „Хамас“ срещу Южен Израел, извършена на 7 октомври.

САЩ разпространиха първоначалната версия на резолюцията на 19 февруари, ден преди да наложат вето на друга широко подкрепена от арабските страни резолюция, изискваща незабавно и хуманитарно прекратяване на войната в обхванатата от военни действия ивица Газа, като заявиха, че тя ще попречи на преговорите по сделката за освобождаване на заложниците. Това беше третото вето на САЩ върху резолюция на Съвета за сигурност, изискваща прекратяване на огъня в Газа, като този ход изправи администрацията на президента Джо Байдън пред противоречие с голяма част от света, включително с много съюзници.

Както е известно, през последните дни дипломатическите преговори са в застой, тъй като усилията на държавите посредници не успяха да доведат до примирие преди началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан – неофициален краен срок, който изтече без споразумение. Израелските военни сили обявиха в сряда, че ще продължат с планираната офанзива в южния град Рафах, където 1,4 млн. разселени палестинци са потърсили убежище, и изтъкнаха, че планират да преместят цивилни лица към „хуманитарни острови“ в центъра на територията. Проектът на САЩ, поставен „в синьо“ късно снощи, което означава, че е във вид, който подлежи на гласуване, е петата версия на текста и внася някои ключови промени.

В първоначалния му вид се подчертаваше, че временното прекратяване на огъня „във възможно най-кратък срок“ изисква освобождаването на всички заложници, и се призоваваше за премахване на всички ограничения върху доставката на хуманитарна помощ. И двете действия „биха спомогнали за създаването на условия за трайно прекратяване на военните действия“, гласи част от текстът на резолюцията. Окончателният вариант „недвусмислено подкрепя международните дипломатически усилия за установяване на незабавно и трайно прекратяване на огъня като част от сделка, която предвижда освобождаване на заложниците и която дава възможност за създаване на основа за по-траен мир с цел облекчаване на хуманитарните страдания“. Промяната тук е, че думата „временно“ е премахната. В него се казва също, че „възможността, създадена от всяко прекратяване на огъня“, трябва да се използва за активизиране на дипломатическите усилия за създаване на условия „за устойчиво прекратяване на военните действия и постигане на траен мир“.

В първоначалния вариант на текста се казва, че планираната от Израел мащабна сухопътна офанзива в южния град Рафах в Газа „не трябва да продължава при настоящите обстоятелства“. Тази формулировка изчезна в окончателния проект. Вместо това в уводен параграф Съветът за сигурност подчертава опасенията си, че сухопътната офанзива в Рафах „ще доведе до по-нататъшни вреди за цивилното население и до по-нататъшното му разселване, потенциално в съседни държави, а освен това ще има сериозни последици за регионалния мир и сигурност“.

Предложението на САЩ изисква от всички страни да спазват международното право, изискващо защита на цивилното население и цивилните обекти, които включват болници, училища и частни домове. Резолюцията изразява и дълбоката загриженост на Съвета относно заплахата от глад и епидемии, предизвикани от конфликта, пред които е изправено цивилното население в Газа, както и относно броя на недохранените хора и катастрофалните нива на глад. Важно е да се отбележи още, че окончателната резолюция отхвърля всяко принудително разселване на цивилното население в Газа, което в разрез с международното право.

Ако резолюцията бъде официално одобрена, в нея за първи път ще бъдат осъдени строго атаките, ръководени от „Хамас“, от 7 октомври 2023 г., както и вземането и причиняването на смърт на заложници и на цивилни граждани, както и сексуалното насилие, включително изнасилването. Предвижда се още да бъде санкционирано използването на гражданска инфраструктура за военни цели и за задържане на заложници. Съгласно клаузите ще бъде изисквано от „Хамас“ и други въоръжени групировки незабавно да предоставят хуманитарен достъп на всички останали заложници.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments