Правителството на Великобритания обяви, че законопроектът за спиране на излизането на страната от Европейския съюз без каквото и да е споразумение ще бъде одобрен от горната камара на парламента (Камарата на Лордовете) в петък, предаде Би Би Си.
Предлаганото законодателство беше прието от депутатите в долната камара (Камарата на Общините) в сряда, нанасяйки ново поражение на премиера Борис Джонсън.
Имаше опасения, че привърженици на „Брекзит без сделка“ умишлено могат да задържат законопроекта, така че той да не може да получи кралско одобрение, преди парламентът да бъде отменен следващата седмица.
Но лидерът на Консерваторите в „Лордовете“ обяви пробив в преговорите в ранните часове на четвъртък след разговори с Лейбъристите. Лорд Аштън от Хайд обяви, че всички етапи на законопроекта ще бъдат одобрени до 17:30 в петък.
Той добави, че лидерът на Консерваторите в долната камара също така се е ангажирал, че депутатите ще разгледат всички изменения на „Лордовете“ в понеделник и, че правителството възнамерява „законопроектът да бъде готов“ да бъде представен за одобрение от кралицата.
Лидерът на Лейбъристите Джереми Корбин по-рано заяви, че партията му изисква законопроекта да получи кралско одобрение, преди да реши дали да подкрепят искането на премиера Борис Джонсън за нови избори.
Какво представлява законопроектът
Законопроектът казва, че премиерът ще има до 19 октомври да получи одобрение за сделка с Европейския съюз в парламента или да накара депутатите да одобрят Брекзит без споразумение.
След като този срок изтече, той ще трябва да поиска удължаване на датата на напускане на Обединеното кралство до 31 януари 2020 г.
Необичайно, законопроектът предвижда формулировката на писмото, което Джонсън ще трябва да напише на президента на Европейския съвет.
Ако ЕС отговори, като предложи друга дата, премиерът ще има два дни да приеме това предложение.
През това време депутатите, а не правителството, ще имат възможността да отхвърлят тази дата.
Законопроектът изисква също така министрите да докладват в Камарата на общините през следващите няколко месеца. което ще даде на депутатите още по-голям контрол върху процеса на Брекзит.
Какво означава това на практика
Почти сигурно е, че Великобритания ще трябва да поиска удължаване на срока за излизане от Европейския съюз, даже и да се проведат нови избори.
Депутатите в долната камара вече на няколко пъти отхвърлила предложението за „Брекзит без сделка“ и за момента няма как да се намери достатъчно подкрепа за предложението на Борис Джонсън.
Европейският съюз от своя страна настоява да бъдат запазени основните точки от постигнатата предварителна сделка от бившия британски премиер Тереза Мей. Този план съдържа така наречената „ирландска предпазна клауза“ (да не се поставя твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия) и вече три пъти беше отхвърлен от парламента.
Така че и двата варианти са неизпълними за момента.
Ако бъдат проведени нови избори е вероятно новото правителство да е по-благосклонно да приеме предпазната клауза, особено като се има в предвид промяната в обществените настроения за Брекзит. Но и на него ще му се наложи да проведе допълнителни разговори с Европейския съюз, за да удовлетвори твърдите привърженици на консерваторите.
Време за такива преговори няма преди 31 октомври, когато Великобритания трябва да напусне ЕС, което ще наложи ново отлагане на Брекзит.