Очаква ни изключително горещо лято: Какви температурни рекорди предстоят?

0
353
Термометър
Термометър. Снимка: Pixabay

Природните аномалии често имат своите обяснения. Температурните рекорди станаха част от нашето ежедневие. Януари и февруари бяха най-топлите и най-сухите месеци в Южна Европа, докато на север валя повече от обичайното. За обяснение на тези аномалии пред „NOVA“ говори директорът на Службата за изменение на климата към Европейската комисия д-р Карло Буентемпо.

2023 година беше отбелязана като най-горещата в историята на Земята. Станахме свидетели на суши, горещи вълни и огромни пожари в рамките на няколко месеца в Европа. Такава е равносметката на Службата за изменение на климата „Коперник“ в Брюксел, по-известна като “Очите на Европа върху Земята”. И необичайно горещото време продължава и през зимата.

„Всичко това ни дава да разберем къде се намираме. През ноември имаме дни, които надвишават критичната температурна граница от 2 градуса. Всичко това се повтори и през февруари. Движим се по необичаен път. Конкретно последните два месеца, както и последната година няма прецедент в близката климатична история на планетата“, твърди д-р Карло Буентемпо, директор на Службата за изменение на климата “Коперник”.

Според директора на института д-р Карло Буентемпо тази тенденция ще продължи. Сушата в Средиземноморието, регистрирана в края на януари, се определя като рекордна.

„Това не са изолирани случаи. Има суши в южна Италия, Сицилия, дори на Балканите и по-точно Южна Гърция“, твърди д-р Буентемпо.

Спътниците на института засичат противоположни аномалии тази зима.

„Ако погледнем в близките месеци, можем да забележим, че Европа е като два напълно различни континента на север и юг. Южна и Югоизточна Франция, Испания и голяма част от Северозападна Африка – Мароко и Алжир, претърпяват изключителни аномалии относно липсата на валежи. Рекордно количество валежи на север от Франция, Нидерландие, Германия, Обединеното кралство. Така че със сигурност получаваме някакъв сигнал с тези суши на юг и валежи на север“, посочва експертът.

Прогнозата занапред не е в наша полза. Според Буентемпо няма да има по-екстремни аномалии в сравнение с това, което видяхме миналата година. Но продължителни температури над 40 градуса лятото ще станат новото нормално.

„Температурите ще продължават да се покачват. Горещите вълни в Средиземноморието ще стават по-чести, ще продължават по-дълго, и ще са по-интензивни. Ще наблюдаваме как температурите отиват нагоре в целия континент, така че това не е нещо, което ще се случи само в Южна Европа. Ако прогнозата не се сбъдне за това лято, то трябва да се подготвим за всичко това за в бъдеще“, подчертава д-р Буентемпо.

Горещините могат да бъдат фатални. Според изследванията на авторитетното издание Nature Medicine много хора са изложени на опасност, като рисковете се увеличават.

„Говорим за десетки хиляди загубени животи през 2022 година. Хора, които са починали преждевременно поради стреса, предизвикан от високите температури. Това е смърт, която до известна степен може да бъде предотвратена. Можем да се организираме по-добре, когато знаем, че ще има горещини в следващите дни. Миналото лято видяхме първия път температури от 40 градуса в Обединеното кралство. Не съм сигурен, че жителите на Лондон ще се чувстват по същия начин като тези на плажа в Средиземноморието“, заявява експертът.

На въпрос какво би казал на онези, които смятат, че глобалното затопляне не съществува, той отговаря:

„Работя с учени през последните 30 години от живота си. Няма да има по-щастлив човек от учен, който открива доказателства против общоприетата идея за глобалното затопляне. Така твоето твърдение ще бъде цитирано милиони пъти. Но такива научни доклади не съществуват“.

Климатът се променя, но д-р Буентемпо казва, че не всичко е загубено и някои грешки могат да бъдат коригирани, но само ако искаме да си вземем поука от тях.

„Ако обединим силите си, можем да охладим планетата и да върнем температурите на нивото им от миналата година. Оттук нататък ще бъде само по-горещо. Справяме се с температурите, но не и с други параметри в рамките на нашия живот, като повишаването на морското равнище. Независимо от действията ни, няма връщане назад“, твърди той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments