Природните аномалии често имат своите обяснения. Температурните рекорди станаха част от нашето ежедневие. Януари и февруари бяха най-топлите и най-сухите месеци в Южна Европа, докато на север валя повече от обичайното. За обяснение на тези аномалии пред „NOVA“ говори директорът на Службата за изменение на климата към Европейската комисия д-р Карло Буентемпо.
2023 година беше отбелязана като най-горещата в историята на Земята. Станахме свидетели на суши, горещи вълни и огромни пожари в рамките на няколко месеца в Европа. Такава е равносметката на Службата за изменение на климата „Коперник“ в Брюксел, по-известна като “Очите на Европа върху Земята”. И необичайно горещото време продължава и през зимата.
„Всичко това ни дава да разберем къде се намираме. През ноември имаме дни, които надвишават критичната температурна граница от 2 градуса. Всичко това се повтори и през февруари. Движим се по необичаен път. Конкретно последните два месеца, както и последната година няма прецедент в близката климатична история на планетата“, твърди д-р Карло Буентемпо, директор на Службата за изменение на климата “Коперник”.
Според директора на института д-р Карло Буентемпо тази тенденция ще продължи. Сушата в Средиземноморието, регистрирана в края на януари, се определя като рекордна.
„Това не са изолирани случаи. Има суши в южна Италия, Сицилия, дори на Балканите и по-точно Южна Гърция“, твърди д-р Буентемпо.
Спътниците на института засичат противоположни аномалии тази зима.
„Ако погледнем в близките месеци, можем да забележим, че Европа е като два напълно различни континента на север и юг. Южна и Югоизточна Франция, Испания и голяма част от Северозападна Африка – Мароко и Алжир, претърпяват изключителни аномалии относно липсата на валежи. Рекордно количество валежи на север от Франция, Нидерландие, Германия, Обединеното кралство. Така че със сигурност получаваме някакъв сигнал с тези суши на юг и валежи на север“, посочва експертът.
Прогнозата занапред не е в наша полза. Според Буентемпо няма да има по-екстремни аномалии в сравнение с това, което видяхме миналата година. Но продължителни температури над 40 градуса лятото ще станат новото нормално.
„Температурите ще продължават да се покачват. Горещите вълни в Средиземноморието ще стават по-чести, ще продължават по-дълго, и ще са по-интензивни. Ще наблюдаваме как температурите отиват нагоре в целия континент, така че това не е нещо, което ще се случи само в Южна Европа. Ако прогнозата не се сбъдне за това лято, то трябва да се подготвим за всичко това за в бъдеще“, подчертава д-р Буентемпо.