„Няма резултат от писмото, даже няма отговор.“
Това съобщиха по време на срещата си с областния управител Пламен Янев представителите на бургаските спортни клубове, които на 1 март разпространиха протестно писмо заради начина, по който се раздават парите за спорт от Община Бургас. По думите им към момента нито кметът Димитър Николов, нито заместник-ресорните кметове са ги извикали на официални разговори.
Част от спортните клубове предлагат да се промени Наредбата, според която се раздават въпросните средства, а други смятат, че трябва да бъде създадена и втора такава. Те подозират, че има лоби в ресорната комисия към Общинския съвет /ОбС/ в Бургас. И призовават да се спре с ежегодното спасяване на „Нефтохимик“ и „Черноморец“ от фалити. В крайна сметка всички те се обединиха, че ще се съберат отново и ще опишат конкретно исканията си.
Точно това ги посъветва и областният управител Пламен Янев. Той обясни, че правомощията на Областната администрация в случая са ограничени, но преди да поканят представители на Община Бургас и ОбС-Бургас за среща, е хубаво да бъдат обединени около конкретни искания и да отидат на дискусията подготвени.
След срещата областният управител коментира пред журналист на Искра.бг:
„Сред доста спортни клубове има напрежение за това, че има практика да се разпределят средства извън наредбата и по-скоро за това, че тези средства се разпределят без никакви правила и принципи, тоест на един и същи отбор или състезател на едно и също ниво всъщност могат да се дадат средства, които могат да се различават в пъти и никой не е нужно да се обосновава за това, тъй като де факто няма правила. Те дадоха примери как един футболен отбор от областна група взима да кажем 20 000 лева, а друг взима 200 000 лева, и не е ясно защо това се случва. Те искат да се въведат по-строги правила, да има принципи на това разпределение и всички спортове да са равнопоставени.
Голям проблем освен средствата се оказва и ползването на базите, където оказа се, че за някои клубове не достигат. Оказа се, че има клубове, които ползват бази, а след това биват карани да ги освобождават и не им се дава никаква алтернатива от Общината, което естествено е проблем.
Има специфики при тренировките, които общинската наредба не отчита като времетраене и всички трябва да сме наясно, че освен с масовия спорт, в Бургас искаме да се гордеем и с постижения, и всички се гордеем, но трябва и да подпомагаме. Тоест трябва да се въведат правила и специфика за тези спортове, за които се изисква определено време за тренировка.
Това, което посъветвах клубовете, е да систематизират своите предложения и да се срещнат с Общината и Общинския съвет, защото те са хората, които определят правилата. От своя страна аз също ще се запозная в дълбочина с казуса и може би ще изпратя някакви препоръки или мнение до Общината за това как към гражданите, децата и родителите трябва да има еднакво отношение независимо какъв спорт практикуват.“
Николай Кючуков е общински координатор на партия „Единение“ и председател на Ръгби клуб „Моряците“. Той сподели:
„Трудностите, с които се сблъсква нашият спортен клуб, не са трудности само на нашия клуб, но и на масата спортни клубове в Община Бургас. В момента сме изправени пред поредното предизвикателство, което обединява спортните клубове, които виждат едни злоупотреби, които са – да се раздават средства без да бъдат регламентирани в наредба, която касае развитието на спортните клубове в Община Бургас.
Наблюдават се злоупотреби с това, че школи, които получават средства по наредба и техните спортни организации получават и други средства извън наредбата, която реално рефлектира върху всички финансови средства, които би следвало да се разпределят измежду всички спортни клубове. Заради това около и над 25 спортни клуба се обединихме и написахме сигнал с писмо с нашите доводи и желание за среща от Община Бургас, но оттам все още няма обратна връзка и най-вероятно в нас е топката – ние да инициираме среща било то с кмета Димитър Николов и естествено със заместник-кмета по спорт, защото за поредна година се наблюдава това събитие – преди години спортните клубове, визирам „Нефтохимик“ и „Черноморец“, получаваха едно финансиране. В момента освен клубовете им, като голяма спортна организация, получавайки средства, а и техните школи отделно участват в Наредбата за разпределение на финансови средства на спортните клубове към Община Бургас. Което в един момент се получава като двойно финансиране и точно това е нещо несправедливо.
Другото, за което се заставяме спортните клубове, е че Община Бургас по никакъв регламент не съобщава как се избират представителни клубове на Община Бургас при положение, че всички клубове в Община Бургас участват на държавни, на международни турнири, като от рода на Купа „България“. Тоест как като Община преценяваш кои са представителните клубове?
Естествено ще спомена отново „Нефтохимик“ и „Черноморец“, без да ми се обиждат колегите, но години наред се дават едни огромни средства и за тях реално не виждаме резултати. Може би трябва да се дават по-скоро финансовите средства за техните детско-юношеските школи, за да може в крайна сметка след години да се види плодът на тяхната работа, а не да спасяваме големите спортни клубове, които ясно е, че са професионални, получават се средства, нали плащат си средства на техните състезатели, но все пак като няма резултати, явно и мениджмънтът на клубовете не е добър, тоест трябва да се работи по направление и Общината да вземе отношение, тоест, когато една година се дадат средства в размер на половин милион лева, да се потърси отговорност как са били разходвани, дали има резултати и дали тази спортна организация заслужава същото финансиране, защото години наред така наречените „представителни клубове“ на Община Бургас взимат немалка сума пари, а в настоящата година сумата е 1 600 000 лева.
Нашите искания са първо средствата да бъдат разпределяни справедливо. Знаем, че там има нормативна уредба, по която се определят точки, но или всички клубове да влязат в една наредба със строго определен начин, по определен ред на точките – за победи, за шампиони, за представители на национални гарнитури, за шампиони на България, носители на Купа „България“, Олимпийски и Неолимпийски спортове, или да се направят отделни наредби, с които да се разграничат, защото както казах – в момента има заделени едни пари за спорт, някои от тях се дават по наредба, а другите се дават с вдигане на ръка в спортната комисия, което не е правилно в крайна сметка. Всеки знае, че в днешно време моделът е порочен, имам опита. Спортните клубове имат лобита, аз лично като представител на спортна организация желая да получавам това, което заслужавам и смятам, че всички клубове, които сме се включили в това писмо, виждаме несправедливост и заради това сме се надигнали, и ще инициираме най-вероятно среща, на която желаем кметът Димитър Николов да вземе отношение.“
Нови наредби трябва да сложат край на недоволството на спорните клубове в Бургас