Как американският фондов пазар се изстреля нагоре през първото тримесечие?

0
53
Фондов пазар
Снимка: Pixabay

Фондовият пазар в САЩ започва стремглаво нагоре през 2024 г., тъй като оптимизмът по отношение на икономиката и намаляването на лихвените проценти се съчетават с възторг от възможностите за бизнес в областта на изкуствения интелект, за да забъркат силен коктейл за акциите, съобщава „Агенция Ройтерс“.

Бенчмаркът S&P 500 е спечелил 10% досега през тази година, като остава един ден за търговия през първото тримесечие, надграждайки възхода, започнал в края на 2023 г. В края на януари S&P 500 достигна първия си рекорден връх от две години насам и не е погледнал назад, като досега през тази година е поставил повече от дузина върхове без значително отдръпване, на път да постигне най-голямата си печалба за първото тримесечие от 2019 г. насам.

Ключова за тазгодишните печалби е увереността на инвеститорите, че икономиката е настроена за „меко приземяване“, при което инфлацията се забавя, но икономиката избягва сериозен спад.

Според последното месечно проучване на BofA Global Research, публикувано по-рано през март, 62% от мениджърите на фондове смятат, че мекото приземяване е най-вероятният изход за икономиката през следващите 12 месеца, докато само 11% прогнозират „твърдо приземяване“.

Срещата на Федералния резерв по-рано този месец, на която централната банка запази виждането си за три намаления на лихвените проценти през тази година, като същевременно подобри икономическите си перспективи, също насърчи много инвеститори.

Акциите успяха да се противопоставят на повишаването на доходността на съкровищните облигации, след като през 2023 г. нарастващата доходност беше точка на натиск за акциите. Доходността на бенчмарковите 10-годишни съкровищни облигации последно бе около 4,2%, в сравнение с 3,86% в края на миналата година.

„С началото на второто тримесечие все още виждаме по-благоприятна краткосрочна среда за поемане на риск“, заявиха в бележка от тази седмица стратези от инвестиционния институт BlackRock, който е с наднормено тегло на американските акции. Те обясняват:

„Смятаме, че оптимистичният апетит за риск може да се разшири отвъд технологиите, тъй като все повече сектори възприемат изкуствения интелект и тъй като доверието на пазара е подкрепено от неотдавнашните послания на Фед и като цяло намаляващата инфлация.“

Подобен оптимизъм спомогна за повишаване на оценките на акциите. Според LSEG Datastream форуърдното съотношение цена/печалба на S&P 500 се е повишило до около 21, което е най-високото му ниво от повече от две години.

Пазарът на акции продължава да се движи от някои от мегакомпаниите, които бяха водещи през 2023 г. Но след като през 2023 г. всички акции на „Великолепната седморка“ от технологичния сектор и сектора на растежа отбелязаха огромни печалби, през тази година те поеха по различни пътища.

Nvidia продължава да блести, като досега през тази година е нараснала с над 80%, подхранвана от златните си чипове за изкуствен интелект. Meta Platforms е друг голям победител през годината, като скочи с около 40%, след като компанията майка на Facebook издаде първия си дивидент през февруари. Други мегакапитали не се представиха толкова добре. Акциите на Apple, се понижиха с 10%, като производителят на iPhone пострада от натиска върху бизнеса си в Китай и от антитръстовите регулатори. Акциите на Tesla поевтиняха с около 28 %, засегнати от притесненията за търсенето на електрически превозни средства.

Великолепната седморка е отговорна за 40% от годишната печалба на S&P 500 към края на миналата седмица, според S&P Dow Jones Indices. За сравнение през миналата година делът на групата с мегакапитал е бил над 60%. Други акции помогнаха да се натрупат през тази година, което показва, че ралито се разширява.

Технологичният сектор, както и секторът на комуникационните услуги – два сектора, в които се намират общо пет от Великолепната седморка – са водещите сектори в S&P 500 досега през тази година. Енергийният, финансовият и индустриалният също се представят по-добре от S&P 500. Ето коментар по темата на каза Антъни Саглимбене, главен пазарен стратег в Ameriprise, в пазарен коментар в понеделник:

„Неотдавнашното представяне дава ранни признаци, че инвеститорите започват да търсят възможности извън Big Tech и в очакване на по-ниски лихвени проценти по-късно тази година.“

В началото на годината инвеститорите също така се фокусираха върху това кои компании могат да се възползват от нарастващото използване на изкуствения интелект.

Nvidia е детето от плаката за ентусиазма по отношение на изкуствения интелект, но редица производители на чипове и други технологични акции също регистрираха огромни печалби, включително Super Micro Computer и Arm Holdings. В най-новия знак за ентусиазъм в областта на изкуствения интелект акциите на фирмата за чипове Astera Labs се увеличиха повече от два пъти от първоначалното им публично предлагане преди седмица.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments