В един ъгъл на Европа никой не се интересува от изборите за ЕС

0
43
Роми
Роми. Снимката е илюстративна. Източник: Пиксабей

Денят на Йозеф Фрател започна с пътуване до обща водопроводна тръба, стърчаща от покритата със сажди стена на сградата му, предава „Politico“. 47-годишният безработен мъж живее на квартира с приятелката си и малкия им син. Има електричество, но не и течаща вода. Последният път, когато гласува на избори, от какъвто и да е вид, е вероятно преди 20 години. Като повечето хора в Луник IX, беден ромски квартал в покрайнините на втория по големина словашки град Кошице, той не планираше да гласува на предстоящите европейски избори. Фрател е категоричен:

„Няма смисъл да гласувам, защото Европейският съюз не е променил абсолютно нищо в живота ми.“

Това далечно кътче на източна Словакия – само на 90 минути път с кола от украинската граница, в един от най-бедните региони на ЕС – е отдалечено от тънкостите на брюкселската политика. Жителите на Луник са изправени пред необуздана безработица — повече от половината работещо население няма работа, според местните власти — и трудни жилищни условия. Мнозина живеят в порутени, пренаселени апартаменти, като според местните власти има средно около дузина души на апартамент.

В Словакия, както и в повечето европейски страни, изборите за ЕС привличат значително по-малко хора в урните, отколкото националните избори. Но е особено зле в Словакия, която постоянно е най-лошата в класа си, откакто се присъедини към ЕС през 2004 г., с най-ниската избирателна активност в блока на всички избори за Европейски парламент. Само 137 от 4419 регистрирани гласоподаватели в Луник IX взеха участие в изборите за ЕС през 2019 г. — избирателна активност от 3,1 процента. Кварталът е сгушен на хълм, под огромно открито сметище, отделено от останалата част на града с магистрала.

Повечето местни жители не притежават автомобили. За да стигнат до центъра на града за хранителни стоки или за да свършат своя административна работа, те трябва да вземат специален автобус, отделен от останалата част от системата на градския обществен транспорт. Местните казват, че са забелязали някои подобрения през последните години, подтикнати от нов кмет, който е от ромската общност, и от неправителствени организации.

Купищата боклук, които са се намирали пред главния жилищен блок и са се простирали почти до прозорците на първия етаж, наскоро бяха премахнати и заменени с детска площадка. (Беше пълно с деца, когато „Politico“ посети района в един слънчев февруарски следобед, уточнява изданието.)

Жителите също така споделят, че кварталът се чувства по-безопасен благодарение на инсталирането на обществено осветление и видеонаблюдение. Доскоро повечето таксита не искат да припарват в Луник IX. Сега няколко души от общността станаха водачи на приложението Bolt за споделено пътуване.

На фона на това Брюксел се чувства като отделна вселена.

„Всяко правителство е едно и също“

Седнала на кухненската маса, 47-годишната Мария Хорватова използва фенерчето на телефона си за светлина.

Нейният апартамент с три спални, който тя споделя с шестте си деца и четирима други възрастни, има електричество, но електрическата крушка току-що е спряла да работи, временно потапяйки тясната трапезария в мрак. Хорватова признае, че не знае нищо за ЕС, но „като нормален гражданин гласува“.

Пренебрежението на словашките политици към ромската общност, която се оценява на близо 10 процента от националното население, остави Хорватава разочарована от националната политика. Близо половината от ромското население в Словакия се е обявило за безработно в проучване от 2020 г., поръчано от Европейския парламент, като много респонденти посочват дискриминация и ниско ниво на образование. Те живеят в отделни квартали, далеч от градските центрове, посещават различни училища и са изправени пред нива на безработица, които са много по-високи, отколкото сред общото население.

Миналия април Европейската комисия даде на съда словашките власти за това, че не са се справили със сегрегацията в образованието, тъй като 65 процента от ромските ученици на възраст между 6 и 15 години посещават училища, в които всички или повечето ученици са роми.

Ромите, една от най-големите подобни общности в Европа, страдат от дискриминация във всички сфери на живота. Хорватова продължава:

„Всяко правителство е едно и също. Расизмът съществува във всяко правителство и навсякъде.“

През юни тя планира да гласува за Петер Поллак, действащ член на Европейския парламент (ЕП) от консервативната партия OĽaNO, която е против системата на властта, който е от ромски произход. В резултат на това 87 процента от ромското население на Словакия живее под прага на бедността – процент почти седем пъти по-висок, отколкото сред по-широкото население, според данни от проучване на ЕС от 2016 г.

„Хората очакват незабавна промяна“

Когато Хорватава се премества в Луник IX на 15 години, не всички там са роми. Но след решение от 1995 г. на общинския съвет на Кошице, белите хора се преместиха в центъра, докато ромите, живеещи в града – както и хората, които не плащат наем, и хората, смятани за „социално неспособни“ – налага те да се преместят в Луник IX.

Днес 99 процента от населението на Луник IX са роми – включително кмета Марсел Шаня.

„Не обичам да го наричам гето, но това го направи тази резолюция“, заяви Шаня, докато ехото на ромската народна музика проникваше от прозореца на неговия офис, разположен в сърцето на квартала.

Избирателната активност е доста ниска на всички избори – с изключение на местните общински избори, където жителите на Луник IX избират свой собствен кмет, което е още по-важно, като се има предвид, че кварталът е предимно самоуправляващ се. Шаня твърди:

„Много хора, които все още са регистрирани да гласуват в Луник IX, са се преместили в чужбина, което изкуствено намалява избирателната активност.“

По думите му обаче това не е достатъчно, за да обясни защо толкова малко хора стигат до урните за изборите за ЕС. Шаня продължи:

„Промените там може да са важни за вашите деца. Но хората очакват незабавна промяна.“

„За да накараме хората да гласуват, трябва да има пряка връзка с това „как това ще подобри жизнената ми ситуация“, добави кметът.

Според Поллак, евродепутатът, който ще се кандидатира за преизбиране през юни, това може да стане чрез привличане на повече пари от ЕС за Луник IX.

„Убеден съм, че това би мотивирало дори бедните роми да дойдат до урните“, изтъкна Поллак, критикувайки местните власти в Кошице, че „липсва политическа воля да подобрят ситуацията в тези бедни общности“.

Шаня, кметът на квартала, е на мнение, че е успял да получи одобрение за финансиране от ЕС за някои проекти, но е изправен пред административни пречки.

По време на пандемията от COVID-19 за Луник IX бяха осигурени 2,4 милиона евро от Брюксел за изграждане на 48 апартамента като част от временен жилищен проект. Общината обаче трябваше да съфинансира проекта. Тъй като разходите за строителство се повишиха по време на пандемията, компанията вече не можеше да си го позволи и договорът беше анулиран.

„Град Кошице е отговорен и за част от местната инфраструктура — включително читалище — и финансирането ще трябва да минава през тях“, обясни Шаня.

Кметът на Кошице не отговори на искане за коментар.

„Комунизмът беше по-добър“

Въпреки постепенните скорошни промени — рекордните шест ромски депутати бяха избрани в националния парламент миналия септември — ромите остават недостатъчно представени в националната политика. Повечето кандидати не посещават ромски селища. И когато проблемите на ромите се повдигат по време на кампании или от политици, това често е по негативен начин.

През 2019 г. министър-председателят Робърт Фицо, тогава в опозиция, публично защити Милан Мазурек, крайнодесен депутат, който наскоро беше осъден за правене на расистки коментари за ромите.

„Мазурек каза само това, което мисли почти цяла нация“, каза Фицо във видео във Facebook. Трябва ли да се страхуваме да кажем, че част от ромите злоупотребяват със социалната система?

И обратно в Луник IX, малцината словашки политици, които проявяват интерес към ромските проблеми, оставиха след себе си история на неспазени обещания.

„Когато идват изборите, те искат гласовете на циганите“, каза Матуш Похлок. „Но след това, когато вече са седнали, тогава забравят за малцинството“, добави 40-годишният строителен работник.

Други изглежда съжаляват за края на комунистическото минало на Словакия.

Застанал пред кметството на квартала, 53-годишният Юлиус Гази пуши цигара. Той заяви:

„Комунизмът беше по-добър, защото имахме работа. В демокрацията можем да изразим собствените си мнения … преди те да бъдат потиснати.“

Докато говореше, във въздуха се носеше воня на канализация.

При студена вълна преди няколко седмици гръмна водопровод в една от сградите близо до кметството. Тръбите също текат редовно, създавайки големи локви по улицата, която сега е пълна с игриви деца и скитащи кучета. Гази подчерта:

„Не искам да обидя никого. Словакия е страхотна страна, но само за белите.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments