Израелските военни се изтеглиха от най-голямата болница в Газа рано в понеделник след двуседмичен щурм, оставяйки след себе си няколко тела и огромна площ от разрушения, според палестински жители, предава „Асошиейтед прес“.
Военните определиха нахлуването в болница „Шифа“ като една от най-успешните операции по време на близо шестмесечната война. Тя твърди, че са убити десетки бойци на „Хамас“ и други групировки, включително високопоставени лица, и че са иззети оръжия и ценни разузнавателни данни. Тя потвърди, че силите са се изтеглили в понеделник.
Здравната агенция на ООН заяви, че няколко пациенти са починали, а десетки са били изложени на риск по време на нахлуването, което е довело до още по-голямо разрушение на болницата, която вече до голяма степен е престанала да функционира. Дните на тежки боеве показаха, че „Хамас“ все още може да оказва съпротива дори в един от най-тежко засегнатите райони на Газа.
Мохамед Махди, който беше сред стотиците палестинци, завърнали се в района, описа картина на „пълно разрушение“. Мъжът разказа, че няколко сгради са били опожарени и че е преброил шест тела в района, включително две в двора на болницата. Видеоматериал, разпространен в интернет, показва силно повредени и овъглени сгради, могили от пръст, разхвърляни от булдозери, и пациенти на носилки в тъмни коридори.
Друг жител на града Яхия Абу Ауф обясни, че в медицинския комплекс все още има пациенти, медицински работници и разселени хора, които са се подслонили там, след като няколко пациенти са били отведени в близката болница „Ахли“. Той каза, че булдозерите на армията са разровили импровизирано гробище в двора на „Шифа“.
„Ситуацията е неописуема“, казва той и допълва:
„Окупацията унищожи всякакъв смисъл на живота тук.“
Израел обвинява „Хамас“, че използва болници за военни цели, и че групировката е нахлула в няколко медицински заведения. Страната твърди още, че е започнала нахлуването в „Шифа“, след като „Хамас“ и други бойци са се прегрупирали там.
Здравните служители в Газа отричат тези твърдения. Критиците обвиняват армията, че безразсъдно излага на опасност цивилни граждани и че унищожава здравния сектор, който вече е претоварен с ранени от войната. Палестинците твърдят, че израелските войски са евакуирали принудително домовете в близост до болница „Шифа“ в центъра на Газа и са принудили стотици жители да тръгнат на юг. Най-малко 21 пациенти са починали от началото на набезите, съобщи късно в неделя генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус в X, бившия Twitter.
Той заяви, че над сто пациенти все още се намират в комплекса, включително четири деца и 28 пациенти в критично състояние. Той каза също, че няма памперси, торбички за урина или вода за почистване на раните и че много пациенти страдат от инфектирани рани и дехидратация.
През ноември военните нахлуха в най-голямата болница в Газа „Шифа“, след като заявиха, че „Хамас“ поддържа сложен команден и контролен център в и под комплекса. Тя разкри тунел, минаващ под болницата, който водеше до няколко стаи, както и оръжия, за които заяви, че са конфискувани от медицинските сгради, но нищо от мащаба на това, което се твърдеше преди рейда.
Войната започна на 7 октомври, когато водените от „Хамас“ бойци нахлуха в южната част на Израел, убиха около 1200 души, предимно цивилни, и взеха около 250 души за заложници. Израел отговори с въздушна, сухопътна и морска офанзива, в резултат на която са загинали най-малко 32 782 палестинци, по данни на Министерството на здравеопазването на Газа. Министерството не прави разграничение между цивилни и бойци при преброяването, но твърди, че жените и децата съставляват около две трети от убитите. Израелските военни твърдят, че са убили над 13 000 бойци на „Хамас“, и обвиняват палестинските бойци за смъртта на цивилните, тъй като те се бият в гъсто населени жилищни райони.
Войната е разселила по-голямата част от населението на територията и е довела една трета от жителите ѝ до прага на глада. Северната част на Газа, където се намира „Шифа“, претърпя огромни разрушения и от октомври насам е до голяма степен изолирана, което доведе до широко разпространен глад. В края на миналата година Израел заяви, че до голяма степен е ликвидирал „Хамас“ в северната част на Газа и е изтеглил хиляди войници. Но оттогава насам страната неколкократно се е сражавала с бойците там и двуседмичните тежки боеве около „Шифа“ показаха, че въоръжените групировки продължават да бъдат силни.
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обеща да продължи офанзивата, докато „Хамас“ не бъде унищожена и не бъдат освободени всички заложници. Той заяви, че Израел скоро ще разшири наземните операции до южния град Рафах, където са потърсили убежище около 1,4 млн. души – повече от половината от населението на Газа. Той обаче е изправен пред нарастващ натиск от страна на израелците, които го обвиняват за провалите в областта на сигурността на 7 октомври, и от страна на някои семейства на заложници, които го обвиняват за това, че не е постигнато споразумение въпреки няколкоседмичните преговори с посредничеството на САЩ, Катар и Египет.
Смята се, че „Хамас“ и други бойци все още държат около 100 заложници и останките на 30 други, след като освободиха повечето от останалите по време на прекратяването на огъня през ноември миналата година в замяна на освобождаването на палестинци, хвърлени в затвора от Израел.
В неделя десетки хиляди израелци се събраха в центъра на Йерусалим на най-големия антиправителствен протест, откакто страната започна война през октомври. Дълбоките разногласия по отношение на ръководството на Нетанаяху отдавна предшестват войната, която все още се радва на силна обществена подкрепа.