Миналата година емисиите на въглероден диоксид от електроцентрали и промишлени обекти в Европейския съюз са намалели с рекордните 15,5%, съобщи изпълнителният орган на блока, цитиран от „Politico“.
Основната причина за това е, че – в резултат на нарастващото производство на енергия от възобновяеми източници произведената от изкопаеми горива електроенергия рязко намаля през 2023 г., като замърсяването в енергийния сектор спадна с 24% в сравнение с 2022 г.
В изявление късно в сряда Европейската комисия нарече 15,5-процентния спад на емисиите, обхванати от пазара на въглеродни емисии на блока – известен още като Система за търговия с емисии (СТЕ) – „рекордно“ намаление. Спадът през 2023 г. е дори по-рязък от този през 2020 г., когато пандемията от коронавирус доведе до спад на емисиите в рамките на СТЕ с 13,3%, последван от възстановяване със 7,3% през 2021 г. През 2022 г. емисиите са намалели с по-малко от 2%. Предварителните данни за 2023 г. показват, че „емисиите по СТЕ сега са с около 47% под нивата от 2005 г. и са напът да постигнат целта за 2030 г. от -62 %“, заяви Комисията.
СТЕ регулира около 45% от общите емисии на парникови газове в блока през 2023 г., като обхваща енергоемките отрасли, електроцентралите и някои полети в рамките на Европа. Схемата, която начислява цена за лицензите за замърсяване, се разшири през 2024 г., за да обхване и емисиите от морския транспорт.
Спадът от 24% на емисиите в енергийния сектор се дължи главно на увеличаването на вятърната и слънчевата електроенергия, заяви Комисията. Въпреки това фирмата за анализ на пазара на въглеродни емисии Veyt предупреди, че слабият икономически растеж също е изиграл роля за намаляване на търсенето на електроенергия. Ингвилд Сьорхус, ръководител на отдела за европейски въглеродни анализи във Veyt, заяви:
„Спадът в търсенето на електроенергия … може евентуално да се обърне, ако икономиката се възстанови.“
Но това не отменя дългосрочните тенденции, добавя Сьорхус:
„От друга страна, изграждането на мощности за възобновяеми източници и постепенното спиране на използването на въглища са по-скоро структурни и вероятно ще се запазят.“
Промишлените емисии ще намалеят със 7% през 2023 г., което изпълнителният орган на ЕС обяснява с подобрения в ефективността – както и със спад в производството.
Европейските предприятия се борят със смесица от високи лихвени проценти, повишени разходи за енергия, инфлация и намаляващо търсене. Така че спадът на промишлените емисии през 2023 г., отбелязва Сьорхус – не трябва да ни заблуждава, че големите замърсители ще постигнат целите си за климата.
Междувременно емисиите от авиацията са се увеличили с 10% в сравнение с 2022 г., което е част от „продължаващото възстановяване“ след пандемията, заяви Комисията.